close
تبلیغات در اینترنت

پزشکی


موضوعات موضوعات

پزشکی

دانستنی های پزشکی

راهننای بارداری و بچه داری

کمک های اولیه اورژانسی

در گوشی با جوانان

روانشناسی

ازدواج و خانواده

روش های موفقیت

اختلالات روانی

مسائل گوناگون

عمومی

پوست,مو,ریبایی

مد و مسائل زندگی

ورزش,تحرک,تغذیه

بایگانی

پزشکی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

خرداد 1392

شهريور 1391

مرداد 1391

بهمن 1390

مرداد 1390

تير 1390


نويسندگان نويسندگان

سلامت (611)

salamatbashid (0)


جستجوگر پيشرفته سايت
تبلیغات


معاينه‌ مصدوم‌ در کمکهای اولیه


پس‌ از گرفتن‌ شرح‌ حال‌ و پرسش‌ درباره‌ علايم‌ مصدوم، بايد شخص‌ را به‌طور مفصل‌ مورد معاينه‌ قرار دهيد. طي‌ اين‌ اقدام‌، ممکن‌ است‌ مجبور به‌ حرکت‌ دادن‌ مصدوم‌ يا خارج‌ کردن‌ لباس‌هاي‌ وي‌ باشيد، اما اطمينان‌ حاصل‌ کنيد که‌ او را بيش‌ از حدي‌ که‌ واقعاً ضروري‌ است‌، حرکت‌ نمي‌دهيد. هميشه‌، معاينه‌ را از سر شروع‌ کنيد و به‌ سمت‌ پايين‌ ادامه‌ دهيد؛ اين‌ روش‌ «سر تا پا» هم‌ به‌ خوبي‌ به‌ خاطر سپرده‌ مي‌شود و هم‌ کامل‌ و جامع‌ است‌.

بازديد : 151 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


علایم‌ و نشانه‌ها


( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )


آسیب‌ها و بیماری‌ها معمولاً به‌صورت‌ مجموعه‌ای‌ از نمودهای‌ متمایز ظاهر می‌شوند. نمودها بر دو دسته‌اند: علایم‌ که‌ مصدوم‌ ممکن‌ است‌ به‌ آنها اشاره‌ کند و نشانه‌ها که‌ شما ممکن‌ است‌ (در معاینه‌) آنها را کشف‌ کنید. بعضی‌ از نمودها کاملاً آشکار هستند در حالی‌ که‌ عده‌ای‌ دیگر، تا زمانی‌ که‌ مصدوم‌ را به‌طور کامل‌ و دقیق‌ معاینه‌ نکنید، از نظر دور می‌مانند.

در صورت‌ امکان‌، مصدوم‌ هوشیار را در همان‌ وضعیتی‌ که‌ یافته‌اید، معاینه‌ کنید و به‌ آسیب‌های‌ آشکار رسیدگی‌ کنید. اگر مصدوم‌ بی‌هوش‌ است‌، اولین‌ کار پاک‌ کردن‌ راه‌ تنفسی‌ و باز نگه‌ داشتن‌ آن‌ است‌. لباس‌های‌ مصدوم‌ را بی‌دلیل‌ خارج‌ نکنید و بیش‌ از حد نیاز، وی‌ را در معرض‌ هوای‌ سرد ترک‌ نکنید. از حواس‌ خود (بینایی‌، شنوایی‌، لامسه‌ و بویایی‌) استفاده‌ کنید.

سریع‌ و هوشیارانه‌ اما دقیق‌ و جامع‌ عمل‌ کنید و بدون‌ توجیه‌، فرضیه‌سازی‌ نکنید. شما باید با ملایمت‌ با مصدوم‌ برخورد کنید اما در لمس‌ باید به‌ قدر کافی‌ قاطع‌ عمل‌ کنید تا بتوانید هرگونه‌ تورم‌، نامنظمی‌ یا نقاط‌ حساس‌ در لمس‌ را کشف‌ کنید.

اگر مصدوم‌ هوشیار است‌، از وی‌ بخواهید که‌ احساس‌ خود از لمس‌ شما را بیان‌ کند.

جستجوی‌ نشانه‌ها معاینه‌ «سر تا پا» به‌ شما کمک‌ می‌کند که‌ نشانه‌های‌ آسیب‌ یا بیماری‌ را کشف‌ کرده‌، وضعیت‌ مصدوم‌ را تشخیص‌ دهید.

بازديد : 200 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 11


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

کودک شما اکنون به اندازه یک انجیر است و بدن او کاملا شکل گرفته است؛ حدود 3.8 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می توان اکثر رگهای خونی او را به وضوح دید. بعضی از استخوانهای او در حال تشکیل شدن بوده و ریشه دندانهای کوچک او به تدریج در زیر لثه اش ظاهر می شوند. انگشتان دست و پای او کاملا از یکدیگر جدا شده اند و او به زودی قادر خواهد بود که مچش را باز و بسته کند. او لگدهای آرامی می زند و کش و قوس می آید؛ حرکات ریز او به قدری نرم و روان است که بیشتر شبیه به رقص در آب می ماند. با رشد بدن او، این حرکتها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و کاربردی تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، کوچولوی شما ممکن است سکسکه هم بکند. از آنجا که او هنوز خیلی کوچک است، تنها بین هفته های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حرکات او را احساس کنید.

بازديد : 241 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 9


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

اکنون اندازه کودک شما در حدود 2.5 سانتی متر (حدود اندازه یک دانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آنجا که ساختار فیزیکی بدن او شکل گرفته است، آمادگی آن را دارد که به سرعت وزن اضافه کند. او هر روز به یک انسان کامل شبیه تر می شود. دنبالچه جنینی او کاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهیچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به کار خواهند کرد.

پلکهای او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اکنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهای داخلی گوش او کامل خواهند شد. لب بالایی او نیز کاملا شکل گرفته است و دهان، بینی و سوراخهای بینی او نیز مشخص تر شده اند. نوک انگشتان او کمی بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلی (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزک پاها) در حال فعالیت می باشند، که به کودک شما امکان می دهند تا اعضایش را حرکت دهد. قلب او اکنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند. اندامهای تناسلی بیرونی او تشکیل شده اند، اما چند هفته دیگر می توان تشخیص داد که کودک شما پسر است یا دختر.

بازديد : 161 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 7


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

کودک شما هنوز یک دم کوچک دارد (که در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد کودک شما، کوچکتر می شود. اکنون کودک شما تقریبا 1.2 سانتی متر (به اندازه یک تمشک) است، و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست و پا (که اکنون دیگر قابل تشخیص هستند، هرچند هنوز هم پرده نازکی بین آنها وجود دارد) دارد. در سر او که خیلی بزرگتر از بدن او است، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. دندانها و فضای داخلی دهان او در حال شکل گیری است و گوشهای او نیز به رشد خود ادامه می دهند. پلکهای کودک، چشمهایش را (که اکنون کمی رنگی هستند) می پوشانند، و نوک بینی او (که شما یک روز نیشگونش خواهید گرفت) آرام آرام خود را نشان می دهد! ضخامت پوست او به نازکی یک برگه کاغذ است و رگهای او را به وضوح می توان دید.

بازديد : 151 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 10


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

کودک شما دیگر یک رویان کوچک نیست! هرچند او بزرگتر از یک خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی متر یا کمی بیشتر است و کمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. اکنون مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است، که در این مرحله، بافتها و اندامهای بدن او به سرعت رشد کرده و کامل می شوند. اکنون اندامهای حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند؛ هر چند این اندامها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند. کبد او به ساختن گلبولهای خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلولها را تامین می کرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود.

بازديد : 161 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 6


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

بدن کودک شما در حال شکل گیری است، و سلولهایی که بعدا اندامها و سیستمهای بدن او را تشکیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اکنون، او به اندازه یک دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید که محل تشکیل چشمها و بینی او خواهند بود. دو حفره کوچک در دو طرف سر ، محل شکل گیری گوشها هستند، و دستها و پاهای او به شکل برآمدگیهای کوچکی قابل مشاهده می باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یکدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می باشند.

بازديد : 149 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 5


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 

در داخل رحم شما، جنین کوچکی به سرعت در حال رشد است. در این مرحله، او تنها به اندازه یک دانه کنجد می باشد، و بیشتر به یک بچه قورباغه شباهت دارد تا بچه یک انسان؛ این جنین از سه لایه تشکیل شده است (لایه های اکتودرم، مزودرم و اندودرم) که بعدا اندامها و بافتهای بدن او را تشکیل می دهند. بخشی از سلولهای این جنین در حال ایجاد اندامهای بزرگ بدن مانند کلیه ها و کبد هستند و مجرای عصبی او نیز در ابتدای مسیر رشد قرار دارد. این لوله عصبی (که بعدا مغز، نخاع، اعصاب و ستون فقرات کودک شما را به وجود خواهد آورد)، در لایه بالایی که اکتودرم نامیده می شود، رشد می کند. همچنین، این لایه، نهایتا پوست، مو، ناخنها، غده های سینه، غده های عرق و همچنین مینای دندان کودک را تشکیل خواهد داد. شکل گیری قلب و سیستم گردش خون او در لایه میانی یا مزودرم، آغاز می شود. در این هفته حفره های قلب کوچک او شکل می گیرند و قلب او شروع به تپش و پمپ کردن خون خواهد کرد. مزودرم ماهیچه ها، غضروفها، استخوان و بافتهای زیرپوستی او را نیز شکل خواهد داد. لایه سوم یا اندودرم در تشکیل ریه ها، روده ها، سیستم اولیه ادراری، و همچنین تیروئید، کبد و لوزالمعده نقش خواهد داشت. در همین حال جفت اولیه و بند ناف، که مواد غذایی و اکسیژن را به کودک شما می رسانند در حال فعالیت هستند.

بازديد : 179 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


همجنسگرایی ، همجنس بازی ، مبدل پوشی و تغییر جنسیت


کلیه این حالت ها هم در بین خانم ها وهم در بین آقایان با نسبت های مختلف وجود دارد. بر طبق پژوهش های انجام شده برخی از این حالت ها ریشه ژنتیکی دارند و برخی ریشه رفتاری، برخی ریشه فیزیولوژیک دارند و برخی ریشه محیطی - اجتماعی . اما اکثر متخصصان بر این باور هستند که ترکیبی از عوامل ذکر شده در شکل دادن جنسیت فرد، تصور فرد از جنسیتش و کشش جنسی وی تقش دارند.

بازديد : 1197 بار دسته بندي : پزشکی در گوشی با جوانان نظر دهيد! [ ]


علائم ، درمان و عوارض دراز مدت بیماریهای مقاربتی


بیماری مقاربتی، بیماری است که بر اثر داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می شود. این کار غالبا از طریق تبادل مایعات بدن بین فرد مبتلا و فرد سالم اتفاق میافتد. مایعات بدن شامل : خون، بزاق دهان، ترشحات واژن (در زنان) و مایع منی و سایر ترشحات از آلت تناسلی مرد است.

 

بیماری های مقاربتی در طول تاریخ وجود داشته و درهر دوره بر اثر رفتارهای اجتماعی خاص، انواعی از این بیماری ها در مناطق متفاوتی از جهان شیوع بیشتری پیدا می کرده است. اما به دلیل نگرش منفی که در رابطه با طرق انتقال آن وجود داشته هرگز در سطح جامعه و بصورت باز مطرح نشده بودند. در سالهای اولیه دهه هشتاد میلادی با به ثبت رسیدن اولین بیماران مبتلا به ایدزدر آمریکا واین حقیقت که درمانی برای این بیماری وجود نداشت مسئولین به فکر افتادند که جوامع باید از وجود این بیماری و طرق انتقال آن با خبر باشند تا بتوانند از خود محافظت نمایند. بنابراین برنامه های متعددی از طریق رسانه ها به آموزش درباره استفاده از کاندوم و داشتن رابطه جنسی پرخطر پرداختند.

بازديد : 227 بار دسته بندي : پزشکی در گوشی با جوانان نظر دهيد! [ ]


شایع ترین اختلالات جنسی مردان


• شایع ترین اختلالات جنسی مردان

  

در این عنوان به طور خلاصه به شایعترین اختلالات جنسی در میان آقایان، دلایل احتمالی آنها و روش های درمانی که برای هرکدام موثر شناخته شده می پردازیم.

اختلالات جنسی به عملکرد جنسی فرد مربوط است و با بیماریهای مقاربتی، بیماریهای تکامل جنسی و یا انحرافات جنسی تفاوت دارد. اکثر اختلالات جنسی بسته به نوع و دلیل بروزشان باید با همکاری پزشک، روانشناس یا مشاوران زوجها، به صورت همزمان مورد بررسی و درمان قرار گیرد تا نتیجه موفقیت آمیز باشد. ایع ترین اختلالات جنسی شناخته شده برای مردان شامل ناتوانی جنسی، انزال زودرس، انزال دیررس و یا دردناک، درد به هنگام نزدیکی و کاهش میل جنسی است. البته واژه ناتوانی جنسی در حال حاضر دیگر استفاده نمی شود و بجای آن" نعوظ مشکل دار" یا "اختلال نعوظ" مورد استفاده قرار می گیرد.

بازديد : 429 بار دسته بندي : پزشکی در گوشی با جوانان نظر دهيد! [ ]


ارزیابی مصدوم


 ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

اولین وظیفه شما در برخورد با یک مصدوم، بررسی او از نظر وضعیتهای تهدید کننده حیاتی است که نیاز به کمکهای اولیه اورژانس دارند. این بررسی اولیه، تحت عنوان ارزیابی اولیه نامیده میشود. اگر مصدوم با خطر فوری مواجه نیست، باید برای ارزیابی ثانویه اقدام کنید

ارزیابی‌ ثانویه‌

پس‌ از آنکه‌ مطمئن‌ شدید مصدوم‌ در معرض‌ خطر فوری‌ نیست‌ و ارزیابی‌ اولیه‌ به‌ پایان‌ رسید ، ارزیابی‌ ثانویه‌ را آغاز کنید. این‌ عمل‌، شامل‌ پی‌ بردن‌ به‌ ماجرا (اخذ شرح‌ حال‌) و انجام‌ معاینه‌ فیزیکی‌ است‌. شرایط‌ موجود مشخص‌ خواهد کرد که‌ در معاینه‌ چقدر باید به‌ جزییات‌ بپردازید. به‌ عنوان‌ مثال‌، در شرایط‌ سرما و رطوبت‌ که‌ منتظر رسیدن‌ آمبولانس‌ هستید، تنها لازم‌ است‌ به‌ آسیب‌های‌ عمده‌ رسیدگی‌ کنید؛ گرم‌ و خشک‌ نگه‌ داشتن‌ مصدوم‌ در اولویت‌ قرار دارد. اگر شخص‌ توانست‌ علایمی‌ را توصیف‌ کند ، بر درمان‌ همان‌ مشکلات‌ تمرکز کنید.

بازديد : 225 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


تماس‌ تلفنی‌ برای‌ درخواست‌ کمک


 ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

شما می‌توانید با تلفن‌ به‌ تعدادی‌ از مراکز، درخواست‌ کمک‌ کنید.

خدمات‌ اورژانس‌: پلیس‌، مراکز آتش‌نشانی‌ یا مراکز آمبولانس‌؛ گروه‌های‌ نجات‌ معدن‌، کوهستان‌، غار و بیابان‌؛ نیروهای‌ حراست‌ ساحل‌ (گارد ساحلی‌)

خدمات‌ شهری‌: گاز، برق‌ یا آب‌

خدمات‌ سلامت‌: پزشکان‌، دندانپزشکان‌، پرستاران‌، ماماها تماس‌های‌ اورژانس‌ رایگان‌ هستند و از طریق‌ تمام‌ دستگاه‌های‌ تلفن‌ (مثل‌ تلفن‌های‌ اتومبیل‌ یا تلفن‌های‌ همراه‌) قابل‌ انجام‌ هستند. در جاده‌های‌ ماشین‌ رو، در هر چندکیلومتر یک‌ دستگاه‌ تلفن‌ اورژانس‌ وجود دارد؛ پیکان‌های‌ روی‌ تیرک‌های‌ نشانگر که‌ بین‌ این‌ تلفن‌ها واقع‌ شده‌اند، جهت‌ نزدیک‌ترین‌ تلفن‌ را نشان‌ می‌دهند. برای‌ فراخوانی‌ کمک‌ از طریق‌ این‌ تلفن‌ها، تنها کافی‌ است‌ گوشی‌ را بردارید و شماره‌ تلفن‌ امداد را بگیرید؛ به‌ درخواست‌ شما پاسخ‌ داده‌ می‌شود. اگر برای‌ درخواست‌ کمک‌ از طریق‌ تلفن‌، مجبور به‌ ترک‌ مصدوم‌ هستید، قبلاً با انجام‌ عملیات‌ حیاتی‌، خطرهای‌ تهدیدکننده‌ را در مصدوم‌ به‌ حداقل‌ برسانید (به‌ « ارزیابی‌ اولیه‌ » مراجعه‌ کنید). تماس‌ خود را کوتاه‌ ولی‌ دقیق‌ انجام‌ دهید. اگر از شخص‌ دیگری‌ خواستید که‌ این‌ تماس‌ را برقرار سازد، از او بخواهید که‌ (پس‌ از انجام‌ تماس‌) برگردد و شما را از آمدن‌ نیروهای‌ امدادی‌، مطمئن‌ سازد.

بازديد : 163 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


حوادث‌ رانندگی


  ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

شدت‌ حوادث‌ رانندگی‌ از سقوط‌ دوچرخه‌ تا تصادف‌ شدید با اتومبیل‌، متفاوت‌ است‌. محل‌ حادثه‌ اغلب‌ به‌ دلیل‌ ترافیک‌ در حال‌ حرکت‌، پر از خطرهای‌ جدی‌ است‌. بی‌خطر کردن‌ محل‌ حادثه‌ قبل‌ از حاضر شدن‌ بر سر مصدومان‌، بسیار حیاتی‌ است‌. این‌ اقدام‌ به‌ شما امکان‌ می‌دهد که‌ از خود، مصدوم‌ و سایر افراد عبورکننده‌ از جاده‌، حفاظت‌ کنید. به‌ محض‌ بی‌خطر شدن‌ محل‌، به‌ سرعت‌ وضعیت‌ مصدومان‌ را ارزیابی‌ کرده‌، درمان‌ را اولویت‌بندی‌ کنید. به‌ مصدومانی‌ که‌ به‌ کمک‌های‌ اورژانس‌ نیاز دارند، قبل‌ از دیگران‌ رسیدگی‌ کنید.

بازديد : 131 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


آسیب‌های‌ الکتریکی


 ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

وقتی‌ شخصی‌ دچار برق‌ گرفتگی‌ می‌شود، عبور جریان‌ الکتریکی‌ از طریق‌ بدن‌ ممکن‌ است‌ وی‌ را از هوش‌ برده‌، منجر به‌ توقف‌ تنفس‌ و حتی‌ ضربان‌ قلب‌ وی‌ شود. جریان‌ الکتریکی‌ می‌تواند هم‌ در محلی‌ که‌ وارد بدن‌ می‌شود و هم‌ در محلی‌ که‌ برای‌ تخلیه‌ به‌ «زمین‌» از بدن‌ خارج‌ می‌شود، سوختگی‌ ایجاد کند. در بعضی‌ موارد، جریان‌ برق‌، گرفتگی‌ عضلانی‌ هم‌ ایجاد می‌کند که‌ این‌ موضوع‌، مانع‌ از قطع‌ ارتباط‌ مصدوم‌ با منبع‌ برق‌ می‌شود. بنابراین‌ وقتی‌ به‌ صحنه‌ حادثه‌ می‌رسید، امکان‌ دارد که‌ هنوز جریان‌ الکتریکی‌ در بدن‌ مصدوم‌ برقرار باشد («برق‌دار»). آسیب‌های‌ الکتریکی‌ معمولاً در منزل‌ یا محل‌ کار و در اثر تماس‌ با منابع‌ برق‌ با ولتاژ پایین‌ رخ‌ می‌دهند. همچنین‌ ممکن‌ است‌ این‌ آسیب‌ها در اثر تماس‌ با منابع‌ برق‌ با ولتاژ بالا (مثل‌ خطوط‌ انتقال‌ نیروی‌ افتاده‌ روی‌ زمین‌) هم‌ رخ‌ دهند. افرادی‌ که‌ با جریان‌ ولتاژ بالا دچار برق‌گرفتگی‌ می‌شوند، ندرتاً زنده‌ می‌مانند.

بازديد : 114 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


نجات‌ غریق


 ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

حوادثی‌ که‌ اطراف‌ آب‌ رخ‌ می‌دهند، ممکن‌ است‌ افرادی‌ از هر گروه‌ سنی‌ را گرفتار کنند. کودکان‌ کم‌سن‌ حتی‌ در آب‌های‌ بسیار کم‌عمق‌ هم‌ در معرض‌ خطر هستند. با این‌ حال‌، اکثر موارد غرق‌شدگی‌ شامل‌ افرادی‌ است‌ که‌ مشغول‌ شنا در جریان‌های‌ قوی‌ یا آب‌ها بسیار سرد بوده‌اند و یا پس‌ از مصرف‌ الکل‌، به‌ شنا یا قایق‌سواری‌ پرداخته‌اند.

بازديد : 144 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 8


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اکنون اندازه کودک شما حدود 1.6 سانتی متر (در حدود اندازه یک لوبیا قرمز) است. او مرتبا حرکت می کند و تغییر مکان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمی توانید حرکتهای او را در داخل رحم خود حس کنید. دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلکهای او تقریبا به طور کامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازکی بین انگشتهای پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده اند و دستهای او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شکل گرفته اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند که بتوانند در جلوی بدن او به یکدیگر برخورد کنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او کشیده شده اند. هر کدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد کنند. هرچند ممکن است شما دائما درباره جنسیت کودک خود فکر کنید، اما اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نکرده اند که جنسیت او را نشان دهند.

بازديد : 130 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


رابطه جنسی زوج ها در طول زمان


 

رابطه جنسی زوج ها می تواند به سه مرحله تقسیم بشود: از زمان شروع تا زمانی که تصمیم می گیرند برای باردار شدن تلاش کنند. از ز زمانی که برای باردار شدن تلاش می کنند تا زمانی که صاحب فرزند می شوند و چند سال بعد از آن تا زمان میانسالی و کهنسالی . در شروع رابطه جنسی مسائلی چون: نگرانی های مربوط به پرده بکارت، عادت ماهانه خانم ها در هر ماه، نوسان میل جنسی یکی از طرفین و یا هردو و غیره می تواند فکر زوج ها را به خود مشغول کند

بازديد : 268 بار دسته بندي : پزشکی در گوشی با جوانان نظر دهيد! [ ]


اقدامات‌ در وضعیت‌های‌ اورژانس


 ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

در هر موقعیت‌ اورژانس‌، باید از یک‌ مجموعه‌ اقدامات‌ مشخص‌ پیروی‌ کنید. از این‌ طریق‌، شما قادر خواهید بود موارد ضروری‌ را اولویت‌بندی‌ کنید و شخصاً تصمیم‌گیری‌ کنید. گام‌های‌ اصلی‌ عبارتند از: ارزیابی‌ وضعیت‌، بی‌خطر کردن‌ محل‌، ارایه‌ کمک‌های‌ اورژانس‌ و کمک‌ گرفتن‌ از دیگران‌. قبل‌ از دست‌ زدن‌ به‌ هر کاری‌، سعی‌ کنید بر احساسات‌ خود غلبه‌ کنید و یک‌ لحظه‌ بیندیشید. بسیار مهم‌ است‌ که‌ خود را در معرض‌ خطر قرار ندهید بنابراین‌ در مواردی‌ که‌ خطرناک‌ است‌، به‌ سرعت‌ وارد نشوید. به‌ خطر وجود گاز یا بنزین‌ دقت‌ کنید. به‌ علاوه‌، سعی‌ نکنید همه‌ کارها را به‌ تنهایی‌ انجام‌ بدهید.

بازديد : 199 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 4


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا  تمام دستگاههای بدن جنین شما تکامل یافته و شروع به فعالیت می کند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان آور بسیار آسیب پذیر است .


در حال حاضر جنین شما از دو لایه خارجی (اپی بلاست) و داخلی (هایپوبلاست) تشکیل شده که بعدها اعضا و دستگاههای بدن جنین را می سازند. جفت ابتدایی نیز از دو لایه تشکیل شده که در حال حفر کردن تونلهای بسیار ظریف و ایجاد فضاهایی در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اکسیژن و کلیه مواد غذایی لازم را برای جنین تامین کرده و مواد زائد را دفع کنند، تقریبا در اواخر این هفته این سیستم شروع به کار خواهد کرد. همچنین گبولهای قرمز نیز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اکسیژن را به تمام بدن کوچک جنین برسانند. در ضمن کیسه آب که حاوی مایع آمنیوتیک است جنین را در بر گرفته و وی را از آسیبهای احتمالی در دوران بارداری محافظت خواهد کرد.

بازديد : 144 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


رابطه جنسی در قالب کلی روابط زوج ها


o رابطه جنسی در قالب کلی روابط زوج ها

  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

رابطه جنسی چه اثری روی رابطه کلی زوج ها می تواند داشته باشد و برعکس:

رابطه جنسی در حالت کلی بین دو دسته از افراد صورت می گیرد: گروهی که صرفا می خواهند رابطه جنسی را تجربه کنند و کسانی که در یک رابطه عاطفی بر پایه احترام و علاقه دوجانبه هستند و می خواهند رابطه جنسی را به عنوان بخشی از این رابطه تجربه کنند. ما در مورد گروه دوم صحبت می کنیم چون مشکلات جنسی را می توان در یک بستر عاطفی مورد بررسی قرار داد و حل کرد و هر دو طرف به دلیل پایبندی که به یکدیگر و رابطه مشترکشان دارند متعهد هستند که مشکل را بر طرف کنند.

برای خواندن ادامه مطلب باید عضو شوید

عضویت

بازديد : 181 بار دسته بندي : پزشکی در گوشی با جوانان نظر دهيد! [ ]


مراقبت‌ از خود


 ( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

حفاظت‌ از خود در برابر آسیب‌ و عفونت‌ در واقع‌ ارایه‌ کمک‌های‌ اولیه‌، بسیار پراهمیت‌ است‌. یکی‌ از قواعد اولیه‌ در ارایه‌ کمک‌های‌ اولیه‌، اطمینان‌ پیدا کردن‌ از بی‌خطر بودن‌ موقعیت‌ پیش‌ از شروع‌ درمان‌ مصدوم‌ است‌. به‌ خاطر بسپارید که‌ عفونت‌ حتی‌ با وجود آسیب‌های‌ نسبتاً جزیی‌، می‌تواند یک‌ خطر باشد. از این‌ رو لازم‌ است‌ که‌ گام‌هایی‌ را در جهت‌ جلوگیری‌ از تماس‌ با عفونت‌ مصدوم‌ یا عدم‌ انتقال‌ عفونت‌ خود به‌ مصدوم‌، طی‌ کنید. به‌ علاوه‌، باید مراقب‌ سلامت‌ روانی‌ خود باشید و سعی‌ کنید که‌ برخوردی‌ مؤثر با استرس‌ داشته‌ باشید.

برای خواندن ادامه مطلب باید عضو شوید

عضویت

بازديد : 303 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


بارداری در هفته ی 3


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در این هفته اتفاقات زیادی در رحم شما در حال رخ دادن است. کوچولوی شما فعلا فقط یک توده متشکل از صدها سلول است که بطور دیوانه واری در حال تکثیر می باشند. این توده سلولی به اندازه 0.1 میلیمتر شبیه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت، می شد با چشم غیر مسلح هم آن را دید و اصلا به یک جنین یا کودک شباهت ندارد. توده سلولی شما در این زمان بلاستوسیت نام دارد و در حال جایگزینی در دیواره رحم نیز هست، جایی که بعدها جفت به آن می چسبد و محل اتصال جفت و رحم و تبادلات جنین و مادر خواهد بود.

برای خواندن ادامه مطلب باید عضو شوید

عضویت

بازديد : 179 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


آموزش و مشاوره در مورد مسائل جنسی


در گوشی ها مجموعه ای است که به عناوینی چون

 - روابط جنسی موفق

- اختلالات جنسی

- بیماری های مقاربتی

- همجنس گرایی

- تغییر جنسیت

- روشهای جلوگیری از بارداری

- رابطه جنسی پس از زایمان

- روابط جنسی در میانسالان و کهنسالان

- جوانان و روابط جنسی

- نقش تغذیه در روابط جنسی و سایر مسائل مربوط می پردازد .

 شما جوانان عزیز می توانید هر روز مطالب جدید رو در این وبلاگ بخوانید.

در ادامه میتونید مطلبی درباره ی اهمیت این ماجرا بخوانید.

شما برای دیدن مقالات باید به صورت رایگان عضو شوید.

بعد از ثیت نام می توانید مطالب خودتونو رو در وبلاگ منتشر کنید.

بازديد : 206 بار دسته بندي : پزشکی در گوشی با جوانان نظر دهيد! [ ]


چگونه‌ ارایه‌ کننده‌ کمک‌های‌ اولیه‌ باشیم‌


( بخش اصول کمکهای اولیه در کمک‌های اولیه )

 

یادگیری‌ کمک‌های‌ اولیه‌ از یک‌ کتاب‌ راهنما یا یک‌ دوره‌ آموزشی‌، با آنچه‌ در واقعیت‌ اتفاق‌ می‌افتد کاملاً مشابه‌ نیست‌. اکثر ما در برخورد با «موارد حقیقی‌» دچار نگرانی‌ می‌شویم‌. با مقابله‌ کردن‌ با این‌ نوع‌ احساسات‌، بهتر قادر به‌ برخورد با موارد غیرمنتظره‌ خواهیم‌ بود.

هر روز یک مورد از مطالب مهم کمک های اولیه در وبلاگ قرار خواهد گرفت شما میتوانید براحتی عضو شود و آنها را بخوانید و همچنین شما میتوانید مطالب خودتان را نیز ارسال کنید.

بازديد : 168 بار دسته بندي : پزشکی کمک های اولیه اورژانسی نظر دهيد! [ ]


بارداری هفته به هفته

بارداری هفته به هفته

با سلام دوستان هرروز یک هفته از راهنمای بارداری در وبلاگ سلامت باشد قرار خواهد گرفت شما میتوانید از قسمت بالا وبلاگ عضو شده و این مطالب بخوانید و همچنین مطالب خوداتان را در مورد موضوعات پزشکی و سلامتی در وبلاگ قرار بدید.

در ادامه مطلب میتوانید توضیح مختصری درمورد باردای بخوانید.

توجه داشته باشید که اول باید به صورت رایگان عضو شوید!

بازديد : 313 بار دسته بندي : پزشکی راهننای بارداری و بچه داری نظر دهيد! [ ]


یبوست


Constipation

توضیح‌ کلی‌

 

یبوست‌ عبارت‌ است‌ از اجابت‌ مزاج‌ دشوار، ناراحت‌کننده‌، یا با فاصله‌ زیاد، که‌ سفت‌ و خشک‌ باشد. در بسیاری‌ از مردم‌، یبوست‌ خطری‌ به‌ همراه‌ ندارد، اما گاهی‌ شاید نشان‌ دهنده‌ یک‌ بیماری‌ زمینه‌ای‌ باشد.

 

    علایم‌ شایع‌

اجابت‌ مزاج‌ در افراد مختلف‌، متفاوت‌ است‌. هر کدام‌ از موارد زیر می‌تواند علامت‌ یبوست‌ باشد:

سفتی‌ مدفوع‌

زور زدن‌ به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌

درد یا خونریزی‌ به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌

احساس‌ عدم‌ دفع‌ کامل‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

ناکافی‌ بودن‌ نوشیدن‌ مایعات‌

ناکافی‌ بودن‌ فیبر در رژیم‌ غذایی‌. فیبر باعث‌ حجیم‌ شدن‌ مدفوع‌ و نگهداری‌ آب‌ در آن‌ می‌شود و به‌ این‌ ترتیب‌ مدفوع‌ نرم‌ و به‌ راحتی‌ دفع‌ می‌شود.

عدم‌ فعالیت‌؛ افسردگی‌

کم‌کاری‌ تیرویید؛ زیاد شدن‌ کلسیم‌ خون‌

شقاق‌ و زخم‌ مقعدی‌

نارسایی‌ مزمن‌ کلیه‌

کمردرد

سرطان‌ روده‌ بزرگ‌ یا راست‌ روده‌

نشانگان‌ روده‌ تحریک‌پذیر (کولیت‌ عصبی‌) ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

استرس‌

وجود یک‌ بیماری‌ که‌ نیازمند استراحت‌ کامل‌ در رختخواب‌ باشد.

مصرف‌ بعضی‌ از داروها، از جمله‌ بلادونا، مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیم‌، مسدودکننده‌های‌ بتا آدرنرژیک‌، ضدافسردگی‌های‌ سه‌ حلقه‌ای‌، مخدرها، آتروپین‌، آهن‌، و داروهای‌ ضد اسید

پشت‌ میزنشینی‌ و عدم‌ تحرک‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

یک‌ رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ و پر از فیبر غذایی‌ داشته‌ باشید.

به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید.

روزانه‌ حداقل‌ 8 لیوان‌ آب‌ بنوشید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با ورزش‌، رژیم‌ غذایی‌، و نوشیدن‌ مایعات‌ به‌ اندازه‌ کافی‌، خوب‌ می‌شود.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

بواسیر؛ وابستگی‌ به‌ مسهل‌ها (یعنی‌ بدون‌ آنها بیمار همواره‌ یبوست‌ دارد).

فتق‌ به‌ علت‌ زورزدن‌ بیش‌ از حد

افتادگی‌ رحم‌ یا راست‌ روده‌

کولیت‌ اسپاستیک‌؛ انسداد روده‌

یبوست‌ مزمن‌ ‌ ‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

خود را به‌ یک‌ وقت‌ مشخص‌ در روز برای‌ اجابت‌ مزاج‌ عادت‌ دهید. بهترین‌ موقع‌ معمولاً در عرض‌ یک‌ ساعت‌ پس‌ از صبحانه‌ است‌. به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌ عجله‌ نکنید. حداقل‌ 10 دقیقه‌ بنشینید، بدون‌ توجه‌ به‌ این‌ که‌ اجابت‌ مزاج‌ انجام‌ گرفته‌ است‌ یا خیر.

نوشیدن‌ آب‌ داغ‌، چای‌، یا قهوه‌ ممکن‌ است‌ به‌ تحریک‌ روده‌ کمک‌ کند.

اگر یبوست‌ 4-3 روز ادامه‌ پیدا کند، می‌توانید از تنقیه‌ یک‌ بار مصرف‌ برای‌ رفع‌ موقتی‌ آن‌ استفاده‌ کنید. اگر مایل‌ نیستید از محصولات‌ تنقیه‌ تجاری‌ استفاده‌ کنید، می‌توانید این‌ کار را بکنید: ـ یک‌ حصیر یا کفی‌ را در وان‌ یا کف‌ حمام‌ پهن‌ کنید؛ ـ یک‌ کیسه‌ تنقیه‌ را با آب‌ ولرم‌ پر کنید؛ ـ کیسه‌ تنقیه‌ را طوری‌ آویزان‌ کنید که‌ ارتفاع‌ آن‌ بیشتر از حدود 75 سانتیمتر از کف‌ حمام‌ نباشد؛ ـ به‌ پهلوی‌ چپ‌، روی‌ حصیر یا کفی‌ دراز بکشید؛ ـ نوک‌ تنقیه‌ را به‌ ملایمت‌ در مقعد فرو کنید؛ ـ اجازه‌ دهید آب‌ به‌ آهستگی‌ وارد شود. اگر احساس‌ ناراحتی‌ کردید، جریان‌ آب‌ را موقتاً قطع‌ کنید تا درد بر طرف‌ شود. سپس‌ جریان‌ آب‌ را دوباره‌ برقرار سازید؛ ـ اجازه‌ دهید حدود یک‌ لیتر آب‌ وارد شود؛ ـ اجازه‌ دهید مایع‌ بماند تا زمانی‌ که‌ احساس‌ ناراحتی‌ کنید، سپس‌ برای‌ اجابت‌ مزاج‌ بنشینید.

 

    داروها

برای‌ یبوست‌ گاه‌گاهی‌ می‌توانید از نرم‌کننده‌ مدفوع‌، یا مسهل‌ها یا تنقیه‌های‌ با اثر خفیف‌ استفاده‌ کنید. از مسهل‌ها یا تنقیه‌ها مرتب‌ استفاده‌ نکیند، زیرا پس‌ از مدتی‌ ممکن‌ است‌ بدون‌ مصرف‌ آنها همواره‌ یبوست‌ داشته‌ باشید. از مصرف‌ مسهل‌های‌ قوی‌ مثل‌ نمک‌های‌ اپسوم‌ خودداری‌ کنید. بهترین‌ مواد مسهل‌، حجیم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ مثل‌ سبوس‌، پسیلیوم‌، پلی‌کاربوفیل‌، و متیل‌ سلولز هستند.

 

     فعالیت‌

ورزش‌ منظم‌ و آمادگی‌ جسمانی‌ مناسب‌ می‌تواند باعث‌ تحریک‌ روده‌ شوده‌ و به‌ حفظ‌ یک‌ برنامه‌ منظم‌ اجابت‌ مزاج‌ کمک‌ کند.

 

    رژیم‌ غذایی‌

روزانه‌ حداقل‌ 8 لیوان‌ آب‌ بنوشید. در رژیم‌ غذایی‌ خود موادی‌ مثل‌ سبوس‌، و میوه‌ها و سبزیجات‌ خام‌، که‌ باعث‌ حجیم‌ شدن‌ مدفوع‌ می‌شوند، را بگنجانید. از مصرف‌ غلات‌ و نان‌ تصفیه‌ شده‌ (بدون‌ سبوس‌)، نان‌ روغنی‌ یا شیرینی‌ آردی‌، و شکر خودداری‌ کنید.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر یبوست‌ علی‌رغم‌ مراقبت‌های‌ معمول‌ ادامه‌ یابد، خصوصاً اگر تغییری‌ در الگوی‌ طبیعی‌ اجابت‌ مزاج‌ شما به‌ وجود آمده‌ باشد. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ تغییر در الگوی‌ اجابت‌ مزاج‌ ممکن‌ است‌ یکی‌ از علایم‌ اولیه‌ سرطان‌ روده‌ بزرگ‌ باشد.

اگر به‌ همراه‌ یبوست‌، علایمی‌ مثل‌ تب‌ یا درد شدید شکمی‌ وجود داشته‌ باشد.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - یبوست

بازديد : 146 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


یائسگی


Menopause

توضیح‌ کلی‌

 

یائسگی‌ قطع‌ دایمی‌ قاعدگی‌. سن‌ بروز آن‌ بین‌ 55-40 سالگی‌ متغیر بوده‌ و معمولاً بروز آن‌ 2-1 سال‌ به‌طول‌ می‌انجامد. به‌طور طبیعی‌ یک‌ سال‌ پس‌ از قطع‌ عادت‌ ماهیانه‌ در خانم‌ها این‌ تشخیص‌ گذاشته‌ می‌شود. یائسگی‌ تنها یکی‌ از حوادث‌ «دوره‌ افت‌ قوای‌ جسمی‌» است‌؛ دوره‌ مذکور عبارتست‌ از یک‌ تغییر زیست‌شناختی‌ در بافت‌ها و دستگاه‌های‌ بدن‌ که‌ در هر دو جنس‌ بین‌ اواسط‌ دهه‌ پنجم‌ تا اواسط‌ دهه‌ هفتم‌ زندگی‌ رخ‌ می‌دهد. یائسگی‌ قبل‌ از سن‌ 40 سالگی‌، پیش‌ از موعد تلقی‌ شده‌ و ممکن‌ است‌ بررسی‌های‌ طبی‌ برای‌ کشف‌ علت‌ آن‌ لازم‌ باشد.

 

    علایم‌ شایع‌

تغییرات‌ فیزیکی‌ (در ارتباط‌ مستقیم‌ با کاهش‌ سطح‌ خونی‌ هورمون‌های‌ زنانه‌):

نامنظمی‌ قاعدگی‌

گُرگرفتگی‌ (احساس‌ انتشار گرما از ناحیه‌ کمر یا قفسه‌ سینه‌ به‌ سوی‌ گردن‌، صورت‌ و بالای‌ بازوها)

سردرد؛ منگی‌؛ ضربان‌ قلب‌ نامنظم‌ و سریع‌

خارش‌ مهبل‌، سوزش‌ یا ناراحتی‌ هنگام‌ مقاربت‌ که‌ چند سال‌ پس‌ از یائسگی‌ بارز می‌گردد.

نفخ‌ در قسمت‌ بالای‌ شکم‌

تحریک‌پذیری‌ مثانه‌

دردناکی‌ پستان‌ تغییرات‌ روانی‌ (مرتبط‌ با کاهش‌ سطح‌ هورمون‌های‌ زنانه‌ و احساس‌ آزارنده‌ راجعه‌ با سالمندی‌ و کاهش‌ توان‌ تولیدمثلی‌)

تغییرات‌ خلقی‌ / افسردگی‌ یا مالیخولیا و خستگی‌

فشار عصبی‌ شدید و اضطراب‌؛ اختلال‌ خواب‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

کاهش‌ طبیعی‌ عملکرد تخمدان‌ها که‌ تجربه‌ کاهش‌ سطح‌ هورمون‌های‌ زنانه‌ (استروژن‌ و پروژسترون‌) می‌گردد.

برداشت‌ هر دو تخمدان‌ با جراحی‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

یائسگی‌ یک‌ جزء طبیعی‌ فرآیند سالمندی‌ در خانم‌هاست‌. استعمال‌ دخانیات‌ یک‌ عامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر در مورد یائسگی‌ پیش‌ از موعد است‌. ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

یائسگی‌ قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌ ولی‌ آثار آن‌ قابل‌ کنترل‌ یا تعدیل‌ است‌. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

یائسگی‌ یک‌ فرآیند طبیعی‌ است‌، نه‌ یک‌ بیماری‌. اکثر خانم‌ها به‌ آسانی‌ این‌ دوره‌ را بدون‌ بروز بحران‌ خاصی‌ طی‌ می‌کنند.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

افزایش‌ تحریک‌پذیری‌ و استعداد ابتلا به‌ عفونت‌ در مجاری‌ ادراری‌

کاهش‌ انعطاف‌پذیری‌ پوست‌ و خشکی‌ مهبل‌

افزایش‌ خطر تصلب‌ شرایین‌، بیماری‌های‌ قلبی‌، سکته‌ مغزی‌ و پوکی‌ استخوان‌ پس‌ از یائسگی‌

تغییر در احساس‌ خودباوری‌ ‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

روان‌درمانی‌ یا مشاوره‌ با متخصص‌ مربوطه‌، در صورتی‌ که‌ تغییرات‌ روانی‌ باعث‌ ایجاد اختلال‌ در کار یا روابط‌ فردی‌ شخص‌ شده‌ باشد.

تا 12 ماه‌ پس‌ از آخرین‌ دوره‌ قاعدگی‌ روش‌های‌ تنظیم‌ خانواده‌ را ادامه‌ دهید.

تا حد امکان‌ استرس‌ را در زندگی‌ خود کاهش‌ دهید.

در صورت‌ مصرف‌ استروژن‌ به‌عنوان‌ جایگزین‌ هورمونی‌ [استروژن‌درمانی‌ جایگزین‌] انجام‌ آزمایش‌ پاپ‌اسمیر به‌طور سالیانه‌ به‌ توصیه‌ پزشک‌ لازم‌ است‌.

یائسگی‌ ممکن‌ است‌ تغییراتی‌ را در شیوه‌ زندگی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشد. تا حد امکان‌ در سلامتی‌ و شادی‌ یک‌ زندگی‌ پربار را ادامه‌ دهید.

 

    داروها

هورمون‌درمانی‌ جایگزین‌ یا استروژن‌ درمانی‌ جایگزین‌. از آنجا که‌ هورمون‌درمانی‌ در کنار فواید، خطراتی‌ را نیز به‌ همراه‌ دارد، قبل‌ از تصمیم‌ به‌ انتخاب‌ این‌ درمان‌، در این‌ باره‌ با چند پزشک‌ مشورت‌ کنید. هورمون‌درمانی‌ جایگزین‌ به‌ پیشگیری‌ از پوکی‌ استخوان‌ و بیماری‌های‌ کرونری‌ قلب‌ کمک‌ کرده‌، باعث‌ تخفیف‌ علایم‌ یائسگی‌ (گُرگرفتگی‌، خشکی‌ مهبل‌) می‌گردد.

مکمل‌های‌ کلسیم‌ در صورتی‌ که‌ رژیم‌ غذایی‌ شما نتواند حداقل‌ روزانه‌ mg 1000 کلسیم‌ تأمین‌ کند ممکن‌ است‌ تجویز شود.

کرم‌های‌ مهبلی‌ برای‌ کمک‌ به‌ رفع‌ خشکی‌ آن‌

 

     فعالیت‌

محدودیتی‌ وجود ندارد. ورزش‌های‌ فعال‌ سودمند است‌. فعالیت‌های‌ مرتبط‌ با تحمل‌ وزن‌ (نظیر راه‌ رفتن‌) برای‌ حفظ‌ استحکام‌ استخوانی‌ مفید است‌.

 

    رژیم‌ غذایی‌

به‌ رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ بجز افزایش‌ مصرف‌ کلسیم‌ نیازی‌ نیست‌.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان دارای‌ علایم‌ یائسگی‌ باشید. سایر علل‌ احتمالی‌ این‌ حالت‌ باید بررسی‌ شوند.

- بروز خونریزی‌ بیش‌ از معمول‌، دوره‌ قاعدگی‌ طولانی‌ یا لکه‌بینی‌ در بین‌ دوره‌های‌ قاعدگی‌. این‌ علایم‌ ممکن‌ است‌ نشانه‌ای‌ از سایر اختلالات‌ باشند.

-اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. هورمون‌های‌ تجویز شده‌ ممکن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.

- عود علایم‌ یائسگی‌ در حین‌ استروژن‌درمانی‌ جایگزین‌

پزشکی - دانستنی های پزشکی - یائسگی

بازديد : 147 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


وولووواژینیت‌ قبل‌ از بلوغ


Vulvovaginitis before puberty

توضیح‌ کلی‌

 

وولووواژینیت‌ قبل‌ از بلوغ‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌ قبل‌ از رسیدن‌ به‌ سن‌ بلوغ‌. نوزادان‌ و کودکان‌ دختر را مبتلا می‌کند.

 

    علایم‌ شایع‌

قرمزی‌، درد و خارش‌ اطراف‌ ناحیه‌ تناسلی‌

ترشح‌ از مهبل‌ که‌ ممکن‌ است‌ با یا بدون‌ بو باشد.

درد در هنگام‌ ادرار کردن‌

خونریزی‌ از ناحیه‌ مبتلا (گاهی‌) ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

عفونت‌های‌ حاصل‌ از باکتری‌ها، انگل‌ها (از جمله‌ کرم‌ها)، قارچ‌های‌ مخمری‌ شکل‌ یا ویروس‌ها

آلرژی‌ به‌ لباس‌های‌ صناعی‌، صابون‌ یا سایر اشیاء در تماس‌ با ناحیه‌ تناسلی‌

خراشیدگی‌، ساییدگی‌ یا آسیب‌ ناحیه‌ تناسلی‌ در اثر گذاشتن‌ اجسام‌ خارجی‌ در مهبل‌ به‌ وسیله‌ کودک‌ یا یک‌ همبازی‌

آسیب‌ ناحیه‌ تناسلی‌ در اثر سوءاستفاده‌ جنسی‌

تحریک‌ ناشی‌ از مواردی‌ چون‌ خوش‌بوکننده‌ حمام‌ یا مواد افزودنی‌ حمام‌ ‌ ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

دیابت‌ شیرین‌

کم‌ حمام‌ کردن‌ یا شرایط‌ زندگی‌ غیر بهداشتی‌

فارنژیت‌ یا سایر عفونت‌های‌ همزمان‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

به‌ کودک‌ یاد بدهید پس‌ از اجابت‌ مزاج‌ از مهبل‌ تا مقعد خود را پاک‌ کند.

نگذارید کودک‌ با لباس‌ مرطوب‌ به‌ ویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ بنشیند.

اجازه‌ ندهید کودک‌ از کاغذ توالت‌ رنگی‌ یا معطر، صابون‌بودار یا خوش‌ بوکننده‌ حمام‌ استفاده‌ کند.

زیر شلوارهای‌ نخی‌ یا زیرشلوارهای‌ نایلونی‌ با فاق‌ نخی‌ در اختیار کودک‌ قرار دهید.

به‌ کودک‌ یاد بدهید در مقابل‌ هرگونه‌ تلاش‌ برای‌ تماس‌ جنسی‌ از سوی‌ فرد بزرگتر مقاومت‌ کند و آن‌ را به‌ شما خبر دهد. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً ظرف‌ 10 روز قابل‌ علاج‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

چسبندگی‌ها (بافت‌ فیبروز داخل‌ بدن‌ که‌ به‌ طور طبیعی‌ بخش‌های‌ غیر متصل‌ را به‌ هم‌ وصل‌ می‌کند)؛ معمولاً بافت‌ جوشگاهی‌ هستند که‌ پس‌ از التهاب‌ تشکیل‌ می‌گردند. ‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ خون‌ و کشت‌ ترشح‌ مهبل‌ و معاینه‌ مهبل‌ باشند.

برداشتن‌ هرگونه‌ شی‌ء خارجی‌ موجود در مهبل‌

قطع‌ منبع‌ تحریک‌ یا آلرژی‌ مثل‌ صابون‌ یا خوشبوکننده‌ حمام‌

اگر ادرار کردن‌ باعث‌ سوزش‌ می‌شود، کودک‌ می‌تواند موقع‌ حمام‌ کردن‌، ادرار کند یا از طریق‌ یک‌ رول‌ کاغذ توالت‌ یا فنجان‌ پلاستیکی‌ بدون‌ ته‌ ادرار کند یا هنگام‌ ادرار کردن‌ روی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ آب‌ گرم‌ بریزید. این‌ امر مانع‌ می‌شود که‌ ادرار پوست‌ را بسوزاند.

 

    داروها

داروهای‌ مناسب‌ برای‌ عفونت‌ شامل‌ آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای‌ ضد قارچ‌ یا ضدانگل‌

پمادهای‌ موضعی‌ برای‌ تسکین‌ درد و خارش‌

 

     فعالیت‌

محدودیتی‌ وجود ندارد.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذای‌ خاصی‌ ندارد.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر کودک‌ شما علایم‌ وولووواژینیت‌ را داشته‌ باشد.

اگر شک‌ کنید که‌ کودک‌ شما مورد سوء استفاده‌ جنسی‌ قرار گرفته‌ باشد.

اگر علی‌ رغم‌ درمان‌، علایم‌ ظرف‌ 10-7 روز بهبود نیابند یا بدتر شوند.

اگر خونریزی‌ با تورم‌ غیر معمول‌ مهبل‌ ایجاد گردد.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - وولووواژینیت‌ قبل‌ از بلوغ

بازديد : 148 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب


Sleep apnea

توضیح‌ کلی‌

 

وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ دوره‌های‌ توقف‌ تنفس‌ در طی‌ خواب‌ که‌ 10 ثانیه‌ یا بیشتر طول‌ می‌کشد. این‌ اختلال‌ در همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در بزرگسالان‌ بالای‌ 60 سال‌ شایعتر است‌.

 

    علایم‌ شایع‌

دوره‌های‌ طولانی‌ قطع‌ تنفس‌ در طی‌ خواب‌. وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ توسط‌ اطرافیان‌ فرد قابل‌ مشاهده‌ است‌. مستندترین‌ راه‌ اثبات‌ این‌ عارضه‌ بررسی‌ آن‌ در یک‌ آزمایشگاه‌ خواب‌ است‌.

انسداد راه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ در اثر انسداد پشت‌ حلق‌ به‌وسیله‌ زبان‌ کوچک‌ و سایر بافت‌های‌ نرم‌ مجاور. این‌ حالت‌ باعث‌ ایجاد چرخه‌ تکرارشونده‌ خواب‌، حالت‌ خفگی‌، از خواب‌ پریدن‌، خواب‌آلودگی‌ و خواب‌ دوباره‌ می‌شود. این‌ چرخه‌ اغلب‌ در سراسر روز ادامه‌ می‌یابد زیرا خواب‌ نامناسب‌ شبانه‌ باعث‌ خواب‌آلودگی‌ مزمن‌ می‌گردد.

خستگی‌ شدید مزمن‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

ناشناخته‌ (اغلب‌)

انسداد راه‌ هوایی‌ به‌خصوص‌ در افراد چاق‌

بیماری‌های‌ مزمن‌ دستگاه‌ تنفس‌

اختلالات‌ دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، نظیر تومور مغزی‌، عفونت‌های‌ ویروسی‌ مغز یا سکته‌ مغزی‌ ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

استرس‌، از قبیل‌ اضطراب‌ یا افسردگی‌

وجود فشار خون‌ بالا، بیماری‌های‌ قلبی‌ ـ عروقی‌ یا بیماری‌های‌ شریانی‌

سن‌ بالا

چاقی‌

استعمال‌ دخانیات‌

سوء مصرف‌ الکل‌

مصرف‌ داروهای‌ روان‌گردان‌

کم‌کاری‌ تیرویید ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

در صورت‌ وجود بیماری‌های‌ زمینه‌ای‌ فهرست‌ شده‌ در قسمت‌ «علل‌»، به‌منظور کاهش‌ احتمال‌ شعله‌ور شدن‌ این‌ اختلال‌ تا حد امکان‌ از عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر اجتناب‌ کنید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

اقدامات‌ درمانی‌ موجود در این‌ زمینه‌، غیر از جراحی‌ و کاهش‌ وزن‌ در افراد چاق‌، با هدف‌ کنترل‌ وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ و نه‌ علاج‌ آن‌ انجام‌ می‌گیرند. معمولاً پایبندی‌ مادام‌العمر به‌ درمان‌ لازم‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

خواب‌آلودگی‌ بیش‌ از حد روزانه‌ ناشی‌ از بی‌خوابی‌ شبانه‌ ممکن‌ است‌ منجر به‌ تصادفات‌، فقدان‌ تمرکز و توجه‌ و کاهش‌ بازده‌ کاری‌ گردد.

آسیب‌ دایمی‌ مغزی‌ ناشی‌ از دوره‌های‌ مکرر کاهش‌ اکسیژن‌ مغزی‌

نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌ و نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ ‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

- مشاهده‌ علایم‌ توسط‌ اطرافیان‌ بیمار معمولاً اولین‌ نشانه‌ است‌. بررسی‌های‌ تشخیصی‌ طبی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌هایی‌ برای‌ اندازه‌گیری‌ میزان‌ اکسیژن‌ خون‌، حرکات‌ قفسه‌ سینه‌ و جریان‌ هوا از راه‌ بینی‌؛ نوار مغزی‌ (الکتروانسفالوگرافی‌ ـ بررسی‌ مغز به‌وسیله‌ اندازه‌گیری‌ فعالیت‌ الکتریکی‌ آن‌ [ امواج‌ مغزی‌ ] )؛ و بررسی‌ در یک‌ آزمایشگاه‌ خواب‌ باشد.

- انتخاب‌ نوع‌ درمان‌ به‌شدت‌ اختلال‌، هرگونه‌ اختلال‌ طبی‌ دیگر، و سطح‌ عملکرد روزانه‌ فرد بستگی‌ دارد.

- اگر وقفه‌ تنفسی‌ تنها هنگام‌ خوابیدن‌ به‌ پشت‌ ایجاد می‌شود، یک‌ توپ‌ پینگ‌پونگ‌ یا توپ‌ تنیس‌ را به‌ قسمت‌ پشت‌ لباس‌ خواب‌ بدوزید. این‌ کار شما را مجبور می‌کند که‌ در طی‌ خواب‌ در حالت‌ به‌ پهلو بمانید.

- در جهت‌ درمان‌ مشکلات‌ طبی‌ زمینه‌ای‌، نظیر اختلالات‌ قلبی‌ یا تنفسی‌ باید اقدام‌ شود.

- از مصرف‌ داروهایی‌ نظیر آرامبخش‌ها، خواب‌آورها، باربیتورات‌ها، داروهای‌ مخدر و الکل‌ باید اجتناب‌ شود. در مورد قطع‌ مصرف‌ داروهایی‌ که‌ ممکن‌ است‌ باعث‌ وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ گردد با پزشک‌ مشورت‌ نمایید.

- برنامه‌ کاهش‌ وزن‌ برای‌ افراد دارای‌ اضافه‌ وزن‌ توصیه‌ می‌شود.

- یک‌ وسیله‌ دندانی‌ مخصوص‌ ممکن‌ است‌ تجویز شود.

- برقراری‌ فشار مثبت‌ مداوم‌ راه‌ هوایی‌ (CPAP) ـ بیمار در طی‌ خواب‌ یک‌ دستگاه‌ را بر روی‌ بینی‌ و دهان‌ می‌گذارد و از این‌ طریق‌، پمپ‌ دستگاه‌ هوا را با فشار به‌ داخل‌ مجاری‌ بینی‌ می‌فرستد تا راه‌ هوایی‌ را باز نگه‌ دارد. این‌ روش‌ درمان‌ مؤثری‌ در بسیاری‌ از بیماران‌ است‌.

- درمان‌ جراحی‌ به‌ندرت‌ ممکن‌ است‌ توصیه‌ گردد (برداشت‌ لوزه‌ها؛ ترمیم‌ ناحیه‌ زبان‌ کوچک‌، کام‌ و حلق‌ یا برقراری‌ راه‌ تنفسی‌ بر روی‌ نای‌ [ تراکئوستومی‌ ] ).

 

    داروها

برای‌ این‌ اختلال‌ معمولاً دارویی‌ نیاز نیست‌، با این‌ حال‌، پروتریپتیلین‌ ممکن‌ است‌ در تعداد اندکی‌ از بیماران‌ برای‌ کمک‌ به‌ کنترل‌ خواب‌آلودگی‌ روزانه‌ سودمند باشد. مدروکسی‌ پروژسترون‌ ممکن‌ است‌ در مورد نشانگان‌ کمبود تهویه‌ ناشی‌ از چاقی‌ استفاده‌ شود.

 

     فعالیت‌

محدودیتی‌ وجود ندارد. شرکت‌ در تمرین‌های‌ ورزشی‌ منظم‌ برای‌ ایجاد تناسب‌ فیزیکی‌ سودمند است‌ ولی‌ ورزش‌ سنگین‌ قبل‌ از خواب‌ توصیه‌ نمی‌گردد.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ لاغری‌ در صورت‌ چاق‌ بودن‌.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما احتمال‌ می‌دهید که‌ دچار وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ باشید.

اگر شما علایم‌ وقفه‌ تنفسی‌ را در یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان مشاهده‌ می‌کنید.

تداوم‌ یا تشدید وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب‌ پس‌ از شروع‌ درمان‌

پزشکی - دانستنی های پزشکی - وقفه‌ تنفسی‌ هنگام‌ خواب

بازديد : 180 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


وریدهای‌ واریسی


Varicose veins

توضیح‌ کلی‌

 

بیماری‌ وریدهای‌ واریسی‌ عبارت‌ است‌ از اتساع‌ و پیچ‌خوردگی‌ دایمی‌ وریدها (معمولاً در پا). در بزرگسالان‌ شایعتر است‌ و می‌تواند وریدهای‌ سطحی‌، عمقی‌ و رابط‌ بین‌ وریدهای‌ سطحی‌ و عمقی‌ را درگیر کند. وریدهای‌ لب‌های‌ مهبل‌ در طول‌ بارداری‌ و وریدهای‌ اطراف‌ مقعد (هموروئیدها) نیز ممکن‌ است‌ واریسی‌ شوند.

 

    علایم‌ شایع‌

وریدهای‌ بزرگ‌، بدشکل‌، شبیه‌ مار و کبود که‌ در حال‌ ایستاده‌ از زیر پوست‌ قابل‌ رؤیت‌ هستند. بیشتر در پشت‌ ساق‌ یا داخل‌ پا از مچ‌ تا کشاله‌ ران‌ ظاهر می‌شوند.

ناراحتی‌ مبهم‌ و درد در پاها به‌ویژه‌ پس‌ از ایستادن‌

خستگی‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

وریدهای‌ پاها در هر چند سانتیمتر دریچه‌هایی‌ یک‌طرفه‌ دارند که‌ به‌ بازگشت‌ خون‌ به‌ قلب‌ برخلاف‌ نیروی‌ جاذبه‌ کمک‌ می‌کنند. اگر دریچه‌ها نشت‌ کنند، فشار خون‌ در وریدها مانع‌ از تخلیه‌ مناسب‌ خون‌ می‌گردد. دریچه‌ها ممکن‌ است‌ به‌ خاطر سابقه‌ بیماری‌ وریدی‌ مثل‌ ترومبوفلبیت‌، ایستادن‌ طولانی‌ یا فشار بر روی‌ وریدهای‌ لگن‌ در اثر بارداری‌، تومورها یا مایعات‌ شکم‌ از کار بیفتند. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

بارداری‌

چرخه‌ قاعدگی‌. علایم‌ قبل‌ و در حین‌ قاعدگی‌ بدتر می‌شوند.

سابقه‌ خانوادگی‌ وریدهای‌ واریسی‌

شغل‌های‌ مستلزم‌ ایستادن‌ طولانی‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

 

ورزش‌ منظم‌ به‌ویژه‌ پیاده‌روی‌، شنا یا دوچرخه‌سواری‌ برای‌ حفظ‌ سلامت‌ گردش‌ خون‌ ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ قابل‌ کنترل‌ و با جراحی‌ قابل‌ علاج‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

زخم‌ نزدیک‌ مچ‌ پا در اثر خونرسانی‌ نامناسب‌ به‌ پوست‌. ممکن‌ است‌ بهبودی‌ آن‌ کند باشد.

لخته‌ خونی‌ ورید عمقی‌

خونریزی‌ زیر پوست‌ یا خونریزی‌ خارجی‌

مشکلات‌ پوست‌ مجاور وریدهای‌ واریسی‌ که‌ شبیه‌ اگزما هستند. ‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

روش‌های‌ محافظه‌کارانه‌: دوره‌های‌ استراحت‌ زیاد با بلند کردن‌ پا، جوراب‌ فشاری‌ کشی‌ و سبک‌ (بهتر است‌ قبل‌ از بیرون‌ آمدن‌ از بستر پوشیده‌ شود)، اجتناب‌ از کمربند و سایر لباس‌های‌ تنگ‌، استفاده‌ از لباس‌ گرم‌ و مرطوب‌ در صورت‌ ایجاد خارش‌

روش‌های‌ جراحی‌ و غیره‌ (در صورت‌ وجود درد، فلبیت‌ عودکننده‌، تغییرات‌ پوستی‌ یا برای‌ زیبایی‌): بستن‌ و بریدن‌ ورید صافن‌، تزریق‌ محلول‌ اسکلروزدهنده‌، فلبکتومی‌ (برداشتن‌ ورید با چاقو (اقدامی‌ جدیدتر با زمان‌ بهبودی‌ کوتاه‌تر). ممکن‌ است‌ برای‌ جوشگاه‌ها، برداشت‌ تمام‌ ناحیه‌ و سپس‌ پیوند (گرافت‌) پوست‌ لازم‌ باشد.

وریدهای‌ عنکبوتی‌ (تلانژکتازی‌ ایدیوپاتیک‌) که‌ ممکن‌ است‌ وسیع‌ و بدمنظره‌ باشند: تزریق‌ داخل‌ مویرگی‌ محلول‌ 1% سدیم‌ تترادسیل‌ سولفات‌ (یا محلول‌ نمکی‌ هیپرتونیک‌ 4/23%) با استفاده‌ از یک‌ سوزن‌ ظریف‌. تا به‌ دست‌ آوردن‌ نتایج‌ بهینه‌، ممکن‌ است‌ درمان‌های‌ دیگری‌ لازم‌ باشند.

 

    داروها

برای‌ این‌ اختلال‌ معمولاً دارو لازم‌ نیست‌. البته‌ ممکن‌ است‌ یک‌ پزشک‌ یک‌ ماده‌ شیمیایی‌ را در وریدهای‌ واریسی‌ تزریق‌ کند تا آنها را لخته‌ کند و جوش‌ بزند (گاهی‌). سایر وریدها گردش‌ خون‌ ناحیه‌ را به‌ عهده‌ خواهند گرفت‌.

 

     فعالیت‌

از ایستادن‌ به‌ مدت‌ طولانی‌ بپرهیزید.

یک‌ برنامه‌ ورزشی‌ مناسب‌ روزمره‌ را به‌عنوان‌ بخشی‌ از درمان‌ محافظه‌کارانه‌ اختیار کند.

برنامه‌ پیاده‌روی‌ بعد از اسکلروتراپی‌ برای‌ کمک‌ به‌ پیشبرد بهبودی‌، مهم‌ است‌.

قبل‌ از پایین‌ آوردن‌ پا از تخت‌، جوراب‌های‌ کشی‌ (در صورت‌ استفاده‌) را بپوشید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.

در صورتی‌ که‌ چاقی‌ یک‌ مشکل‌ باشد، کاهش‌ وزن‌ توصیه‌ می‌گردد.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ وریدهای‌ واریسی‌ داشته‌ باشید.

اگر پس‌ از تشخیص‌، وریدهای‌ واریسی‌ شروع‌ به‌ ایجاد مشکلاتی‌ در گردش‌ خون‌ پاهایتان‌ بکنند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - وریدهای‌ واریسی

بازديد : 145 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واکنش‌های‌ دارویی


Drug hypersensitivity

توضیح‌ کلی‌

 

واکنش‌های‌ دارویی‌ عبارت‌ است‌ از انواع‌ مختلفی‌ از واکنش‌های‌ آلرژیک‌ که‌ در اثر داروها ایجاد می‌شوند. این‌ واکنش‌ها ارثی‌ یا مسری‌ نیستند.

 

    علایم‌ شایع‌

بثور، خارش‌، یا کهیر

پوست‌ برافروخته‌

اضطراب‌

بیماری‌ سرم‌ (تب‌، بثور، درد مفصلی‌، و آسیب‌ به‌ رشته‌های‌ عصبی‌)

آنافیلاکسی‌ (شوک‌ آلرژیک‌) (خس‌ خس‌ سینه‌ و مشکل‌ در تنفس‌)

اختلالات‌ متنوع‌ خونی‌، مثل‌ کم‌خونی‌ همولیتیک‌ (همراه‌ با تخریب‌ گلبول‌های‌ قرمز)

آسیب‌ رشته‌های‌ عصبی‌ محیطی‌

واسکولیت‌ (التهاب‌ رگ‌های‌ خونی‌) توجه‌ داشته‌ باشید که‌ واکنش‌های‌ دارویی‌ زیر معمولاً ناشی‌ از آلرژی‌ نیستند: ـ استفراغ‌ یا اسهال‌ ـ تب‌ ـ حساسیت‌ به‌ نور (واکنش‌ پوستی‌ به‌ نور آفتاب‌) ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

داروها در واقع‌ مواد «خارجی‌» هستند که‌ وارد بدن‌ می‌شوند. وقتی‌ که‌ تزریق‌ دارو انجام‌ می‌گیرد یا به‌ صورت‌ قرص‌ و کپسول‌ و شربت‌ و غیره‌ خورده‌ می‌شود، بدن‌ پادتن‌هایی‌ را علیه‌ دارو تولید می‌کند. به‌ این‌ ترتیب‌ زمینه‌ برای‌ بروز واکنش‌ دارویی‌ در مواجهه‌ بعدی‌ با دارو فراهم‌ می‌شود. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ بیشتر از اثر تزریق‌ دارو این‌ سلسله‌ از وقایع‌ پیش‌ می‌آید. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

مصرف‌ هرگونه‌ دارو، اما خصوصاً داروهای‌ زیر: ـ آنتی‌بیوتیک‌های‌ از گروه‌ پنی‌سیلین‌ها و سفالوسپورین‌ها ـ داروهای‌ سولفامیدی‌ ـ سرم‌های‌ حیوانی‌ ـ واکسن‌ها ـ بی‌حس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ ـ نمونه‌های‌ تلخیص‌ شده‌ مواد آلرژیک‌ ـ ترکیبات‌ حاوی‌ ید، مثل‌ مواد رنگی‌ مورد استفاده‌ در عکس‌برداری‌ با اشعه‌ ایکس‌

نوع‌ تزریقی‌ داروها، خصوصاً در دوز بالا

سابقه‌ سایر آلرژی‌ها، مثل‌ تب‌ یونجه‌، آسم‌، یا آگزما

وجود عفونت‌ (شاید به‌ این‌ علت‌ که‌ عفونت‌ خود باعث‌ تحریک‌ دستگاه‌ ایمنی‌ می‌شود). ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

در هنگام‌ مراجعه‌ به‌ پزشک‌، سابقه‌ هر گونه‌ واکنش‌ دارویی‌ را بگویید.

اسم‌ داروهایی‌ را که‌ مصرف‌ می‌کنید یاد بگیرید. اگر نسبت‌ به‌ هر دارویی‌ واکنش‌ نشان‌ دادید، باید در آینده‌ از آن‌ اجتناب‌ کنید.

اصولاً داروها را مگر در موارد ضرورت‌ مصرف‌ نکنید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

اغلب‌ واکنش‌های‌ دارویی‌ را می‌توان‌ با توقف‌ دایمی‌ مصرف‌ داروی‌ مسؤول‌ برای‌ همیشه‌ به‌ فراموشی‌ سپرد.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

مرگ‌ در اثر واکنش‌ آنافیلاکسی‌ شدید

چندین‌ ماه‌ ناتوانی‌ در اثر بیماری‌ سرم‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

همیشه‌ با خود یک‌ دست‌بند یا گردن‌آویز که‌ نشان‌دهنده‌ واکنش‌ دارویی‌ و داروی‌ مسؤول‌ باشد را به‌ همراه‌ داشته‌ باشید.

همیشه‌ در منزل‌، همراه‌ خود، در محل‌ کار، و در اتومبیل‌، کیت‌ آنافیلاکسی‌ در دسترس‌ داشته‌ باشید تا در موارد اورژانس‌ بتوانید خود یا اعضاء خانواده‌ را در صورتی‌ که‌ قبلاً واکنش‌ دارویی‌ شدید داشته‌اید نجات‌ دهید.

 

    داروها

دارهای‌ کورتیزونی‌ برای‌ کاهش‌ واکنش‌ التهابی‌

آنتی‌هیستامین‌ها برای‌ کاهش‌ واکنش‌ آلرژیک‌ بدن‌

 

     فعالیت‌

با رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما علایم‌ واکنش‌ دارویی‌ را بروز داده‌اید یا این‌ علایم‌ را در فرد دیگری‌ دیده‌اید.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واکنش‌های‌ دارویی

بازديد : 163 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واکنش‌ در اثر تزریق‌ خون‌


Blood transfusion reaction

توضیح‌ کلی‌

 

واکنش‌ در اثر تزریق‌ خون‌ عبارت‌ است‌ از علایمی‌ که‌ در اثر تزریق‌ خون‌ آغاز می‌شوند. خون‌، رگ‌های‌ خونی‌، کلیه‌ها، قلب‌، پوست‌، دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌، و ریه‌ها ممکن‌ است‌ در افزایش‌ واکنش‌ متأثر شوند.

 

    علایم‌ شایع‌

کم‌اهمیت‌تر:

لرز و تب‌

کمر درد یا سایر دردها

کهیر و خارش‌ پراهمیت‌:

تخریب‌ گلبول‌های‌ قرمز (همولیز) که‌ باعث‌ تنگی‌ نفس‌، سردرد شدید، درد قفسه‌ سینه‌ یا کمردرد، و وجود خون‌ در ادرار ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

تزریق‌ خون‌ با گروه‌ خونی‌ متفاوت‌ از گروه‌ خونی‌ بیمار. امکان‌ دارد این‌ امر ناشی‌ از اشتباه‌ در تطابق‌ دادن‌ گروه‌های‌ خونی‌ قبل‌ از تزریق‌، یا استفاده‌ از خون‌ کاملاً تطابق‌ داده‌ نشده‌ در شرایط‌ اورژانس‌ باشد. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

تزریق‌ خون‌ در شرایط‌ اورژانس‌، که‌ در آن‌ هنگام‌ فرصت‌ تعیین‌ گروه‌ خونی‌ و تطابق‌ آن‌ با خون‌ بیمار وجود ندارد.

تزریق‌ خونی‌ که‌ اهداکننده‌ آن‌ عفونت‌ داشته‌ است‌.

تزریق‌ خون‌ به‌ دفعات‌

در مادر بارداری‌ که‌ خون‌ وی‌ Rh منفی‌ باشد. ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

بانک‌ خون‌ و کارکنان‌ بیمارستان‌ باید همیشه‌ طبق‌ دستورالعمل‌های‌ دقیق‌ رعایت‌ ایمنی‌ در انتقال‌ خون‌، عمل‌ نمایند، مگر در شرایطی‌ که‌ خارج‌ از کنترل‌ باشد (قسمت‌ علل‌ را ببینید).

امکان‌ دارد استفاده‌ از دیفن‌هیدرامین‌ (یک‌ نوع‌ آنتی‌هیستامین‌) و استامینوفن‌ پیش‌ از تزریق‌ خون‌، از بروز واکنش‌های‌ خفیف‌ پیشگیری‌ کند.

اگر سابقه‌ قبلی‌ چنین‌ واکنشی‌ را داشته‌اید، حتماً به‌ پزشک‌ یا کارکنان‌ درمانی‌ بیمارستان‌ اطلاع‌ دهید.

اگر قرار است‌ جراحی‌ حداقل‌ یک‌ ماه‌ دیگر انجام‌ شود، می‌توان‌ خون‌ خودتان‌ را برداشت‌ کرد و در صورت‌ لزوم‌ در حین‌ جراحی‌ از آن‌ استفاده‌ نمود. تزریق‌ خون‌ خودتان‌ کمترین‌ احتمال‌ بروز واکنش‌ را به‌ همراه‌ دارد. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

اغلب‌ واکنش‌ها پس‌ از متوقف‌ کردن‌ تزریق‌ خون‌، تدریجاً فرو می‌نشینند. اما تعدادی‌ از آنها مرگبار هستند.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

نارسایی‌ حاد کلیه‌

آنافیلاکسی‌ (شوک‌ آلرژیک‌)

نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ در اثر تزریق‌ سریع‌ خون‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

بیمار باید بستری‌ شود. خوشبختانه‌ به‌ بیماران‌ معمولاً در بیمارستان‌ یا یک‌ مرکز جراحی‌ سرپایی‌ خون‌ تزریق‌ می‌شود، بنابراین‌ وقتی‌ واکنش‌ رخ‌ می‌دهد بلافاصله‌ می‌توان‌ اقدام‌ نمود.

به‌ هنگام‌ تزریق‌ خون‌ سعی‌ کنید حتی‌المقدور بیدار و هوشیار باشید، تا در صورت‌ بروز علایم‌ بتوانید فوراً کارکنان‌ درمانی‌ بیمارستان‌ را آگاه‌ نمایید.

تزریق‌ خون‌ باید با بروز اولین‌ علامت‌ واکنش‌ متوقف‌ شود.

به‌ هنگام‌ تزریق‌ خون‌، همه‌ علایم‌ حیاتی‌ مرتباً مورد بررسی‌ قرار می‌گیرند و دستورالعمل‌های‌ پیشگیری‌ رعایت‌ می‌شوند تا احتمال‌ بروز عارضه‌ به‌ حداقل‌ برسد.

اکسیژن‌ در صورت‌ نیاز

 

    داروها

آنتی‌هیستامین‌ها برای‌ کاهش‌ کهیر و خارش‌

داروهای‌ کورتیرونی‌ برای‌ کاهش‌ احتمال‌ بروز نارسایی‌ حاد کلیه‌

داروهای‌ ضد فشار خون‌، در صورتی‌ که‌ فشار خون‌ خیلی‌ بالا رود، یا داروهای‌ افزایش‌دهنده‌ فشار خون‌، در صورتی‌ که‌ فشار خون‌ خیلی‌ پایین‌ بیافتد.

 

     فعالیت‌

در ابتدا استراحت‌ در رختخواب‌. با رو به‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌ پس‌ از تزریق‌ خون‌، فعالیت‌های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ واکنش‌ در اثر تزریق‌ خون‌ را به‌ هنگام‌ تزریق‌ یا پس‌ از آن‌ دارید. در این‌ صورت‌، سریعاً مراجعه‌ کنید. این‌ یک‌ اورژانس‌ است‌!

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واکنش‌ در اثر تزریق‌ خون‌

بازديد : 301 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واکنش‌ پوستی‌ آلرژیک‌ به‌ عفونت‌ پوست‌


Reaction to infection

توضیح‌ کلی‌

 

واکنش‌ پوستی‌ آلرژیک‌ به‌ عفونت‌ پوست‌ یک‌ نوع‌ پاسخ‌ آلرژیک‌ به‌ یک‌ عفونت‌ اولیه‌ در پوست‌ پا، کشاله‌ران‌ یا سایر نواحی‌ است‌، که‌ موجب‌ بروز بثور خارش‌دار در جای‌ دیگر از پوست‌ می‌شود.

 

    علایم‌ شایع‌

خارش‌ (غالباً شدید)

بروز تاول‌هایی‌ با اندازه‌های‌ مختلف‌ روی‌ پوست‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

ناشناخته‌ است‌. این‌ واکنش‌ ممکن‌ است‌ یک‌ نوع‌ اختلال‌ در پاسخ‌ دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ به‌ عفونت‌ اولیه‌ پوست‌ باشد. این‌ واکنش‌ غالباً در بعضی‌ ازانواع‌ درماتیت‌ (التهاب‌ پوست‌)، عفونت‌های‌ گوش‌ خارجی‌ و اگزمای‌ دست‌ یا پا رخ‌ می‌دهد. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

بثور پوستی‌ اخیر (خصوصاً درماتیت‌ ناحیه‌ پوشک‌، درماتیت‌ ناشی‌ از توقف‌ جریان‌ خون‌، التهاب‌ گوش‌ خارجی‌، اگزمای‌ دست‌، اگزمای‌ پا)

استرس‌

سابقه‌ آلرژی‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

درمان‌ تمام‌ بیماری‌های‌ پوستی‌ را تا ناپدید شدن‌ علایم‌ به‌طور کامل‌ ادامه‌ دهید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً در عرض‌ 2 هفته‌ خوب‌ می‌شود. در صورت‌ قطع‌ درمان‌ قبل‌ از ناپدید شدن‌ کامل‌ این‌ واکنش‌ آلرژی‌ و بیماری‌ اولیه‌، عود واکنش‌ سریع‌ خواهد بود.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

واکنش‌ نامطلوب‌ به‌ داروی‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

امکان‌ دارد توصیه‌ به‌ گرفتن‌ کشت‌ از بیماری‌ اولیه‌ پوستی‌ شود.

درمان‌ بیماری‌ پوستی‌ اولیه‌ را به‌طور کامل‌ پیگیری‌ کنید تا زمانی‌ که‌ کاملاً خوب‌ شود. با این‌ کار می‌توان‌ از عود واکنش‌ آلرژیک‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد.

واکنش‌ آلرژیک‌ فوق‌ به‌ اقدامات‌ ساده‌ مثل‌ گذاشتن‌ کمپرس‌ مرطوب‌ خوب‌ جواب‌ نمی‌دهد.

حتی‌الامکان‌ استرس‌ را کم‌ کنید.

 

    داروها

داروهای‌ کورتیزونی‌ مالیدنی‌ یا خوراکی‌. داروهای‌ کورتیزونی‌ خوراکی‌ سریعاً واکنش‌ آلرژیک‌ را کنترل‌ می‌کنند، اما بیماری‌ زمینه‌ساز به‌ کندی‌ بهبود خواهد یافت‌.

 

     فعالیت‌

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر شما علایم‌ واکنش‌ پوستی‌ آلرژیک‌ به‌ عفونت‌ پوست‌ را دارید.

اگر یکی‌ از موارد زیر به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد: ـ تب‌ بالاتر از 3/38 درجه‌ سانتیگراد ـ گرمی‌، قرمزی‌، درد، یا حساسیت‌ به‌ لمس‌ در هر کدام‌ از ضایعات‌ پوستی‌. این‌ به‌ معنای‌ عفونت‌ است‌.

اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واکنش‌ پوستی‌ آلرژیک‌ به‌ عفونت‌ پوست‌

بازديد : 162 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واژینیسموس


Vaginismus

توضیح‌ کلی‌

 

واژینیسموس‌ عبارت‌ است‌ از اسپاسم‌ عضلات‌ اطراف‌ مدخل‌ مهبل‌؛ اگر شدید باشد، ممکن‌ است‌ مانع‌ از مقاربت‌ گردد. می‌تواند زنان‌ را در تمامی‌ سنین‌ مبتلا کند.

 

    علایم‌ شایع‌

انقباض‌ غیرارادی‌ عضلات‌ اطراف‌ مهبل‌ و مقعد. مهبل‌ چنان‌ محکم‌ بسته‌ می‌شود که‌ آلت‌ تناسلی‌ مرد نمی‌تواند برای‌ مقاربت‌ جنسی‌ وارد آن‌ شود. از گذاشتن‌ هرگونه‌ شی‌ء مثل‌ تامپون‌، دیافراگم‌ یا اسپکولوم‌ (برای‌ معاینه‌ پزشکی‌ استفاده‌ می‌شود) نیز جلوگیری‌ می‌کند. ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

تمایل‌ ناخودآگاه‌ برای‌ جلوگیری‌ از ورود آلت‌ تناسلی‌ مرد به‌ خاطر عوامل‌ عاطفی‌ یا روانی‌. این‌ عوامل‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ ترس‌، اضطراب‌، خصومت‌، عصبانیت‌ یا تنفر از فعالیت‌ جنسی‌ باشند.

حساس‌ نبودن‌ همسر، ناکافی‌ بودن‌ یا ماهرانه‌ نبودن‌ اعمال‌ جنسی‌ مقدماتی‌ یا ناکافی‌ بودن‌ میزان‌ نرم‌ کردن‌ مهبل‌ قبل‌ از تلاش‌ برای‌ دخول‌

اختلالات‌ فیزیکی‌ (نادر) مثل‌ عفونت‌ها، واکنش‌های‌ آلرژیک‌ یا پرده‌ بکارت‌ سفت‌ و سوراخ‌ نشده‌

عفونت‌ مهبل‌ ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

اولین‌ تجربه‌های‌ جنسی‌

سابقه‌ صدمات‌ و آسیب‌ جنسی‌ (زنا با محارم‌، تجاوز، سوءاستفاده‌ جنسی‌)

استرس‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

معاینه‌ لگن‌ به‌ وسیله‌ یک‌ پزشک‌ و مشاوره‌ قبل‌ از شروع‌ فعالیت‌ جنسی‌ ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

در صورتی‌ که‌ علت‌ زمینه‌ای‌ را بتوان‌ علاج‌ کرد یا از طریق‌ درمان‌ طبی‌ یا مشاوره‌ روانی‌ بتوان‌ یک‌ روش‌ برای‌ کنار آمدن‌ ابداع‌ کرد، قابل‌ علاج‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

ترومای‌ روانی‌ به‌ خاطر احساس‌ گناه‌، اضطراب‌، کاهش‌ اعتماد به‌ نفس‌ و احساس‌ بی‌کفایتی‌ یا مشکلات‌ بین‌فردی‌ در نتیجه‌ این‌ اختلال‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ معاینه‌ لگن‌ برای‌ رد کردن‌ اختلالات‌ فیزیکی‌ باشند (ممکن‌ است‌ برای‌ معاینه‌ دقیق‌ احتیاج‌ به‌ داروهای‌ خواب‌آور باشد). سابقه‌ جنسی‌ مهم‌ است‌ و شامل‌ تجارب‌ زودهنگام‌ در کودکی‌، پاسخ‌های‌ جنسی‌ قبلی‌ و فعلی‌، روش‌های‌ ضد بارداری‌، اهداف‌ تولیدمثلی‌، احساس‌ در قبال‌ همسر و مشخصاتی‌ در مورد دردی‌ که‌ تجربه‌ می‌کنید، خواهد بود.

درمان‌ در ابتدا متوجه‌ هرگونه‌ مشکل‌ طبی‌ و سپس‌ کاهش‌ اسپاسم‌های‌ عضلانی‌ و مشکلات‌ روانی‌ خواهد بود.

برای‌ اسپاسم‌های‌ عضلانی‌، یک‌ نوع‌ درمان‌ شامل‌ گشاد کردن‌ ملایم‌ و تدریجی‌ مدخل‌ مهبل‌ با گشادکننده‌های‌ لاستیکی‌ یا شیشه‌ای‌ است‌. احتمالاً درمان‌ در مطب‌ 3 بار در هفته‌ لازم‌ خواهد بود و باید در منزل‌ حداقل‌ 2 بار در روز تمرین‌ کنید.

قبل‌ از اتساع‌ یا تلاش‌ برای‌ مقاربت‌، به‌ مدت‌ 15-10 دقیقه‌ در وان‌ آب‌ داغ‌ بنشینید. حمام‌ گرفتن‌ غالباً عضلات‌ را شل‌ می‌کند و ناراحتی‌ را تسکین‌ می‌دهد. هروقت‌ مفید باشد، حمام‌ را تکرار کنید.

علاوه‌ بر درمان‌ با گشاد کردن‌ یا در صورتی‌ که‌ موفقیت‌آمیز نباشد، روان‌درمانی‌ یا مشاوره‌ توصیه‌ می‌گردد. این‌ امر می‌تواند شامل‌ تمرکز حس‌ و بهبود روابط‌ با همسر، همراه‌ با درمان‌ برای‌ حل‌ هرگونه‌ تعارض‌ در زندگی‌ شما باشد.

قبل‌ از تلاش‌ برای‌ مقاربت‌، شما و همسرتان‌ باید از یک‌ نرم‌کننده‌ مثل‌ ژل‌ مهبلی‌ K-Y یا روغن‌ بچه‌ استفاده‌ کنید.

 

    داروها

معمولاً برای‌ واژینیسموس‌ دارو لازم‌ نیست‌ ولی‌ خواب‌آورها یا آرام‌بخش‌های‌ خفیف‌ ممکن‌ است‌ به‌ مدت‌ کوتاه‌ تجویز شوند.

 

     فعالیت‌

محدودیتی‌ وجود ندارد.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیسموس‌ را داشته‌ باشید.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌ پس‌ از 3 هفته‌ علایم‌ بهبود نیابند.

اگر بعد از درمان‌ علایم‌ عود کنند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واژینیسموس

بازديد : 128 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واژینیت‌ یائسگی‌ ( واژینیت‌ آتروفیک ‌)


Vaginitis postmenopausal

توضیح‌ کلی‌

 

واژینیت‌ یائسگی‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌ در اثر کاهش‌ غلظت‌ استروژن‌ که‌ تعادل‌ هورمونی‌ و pH طبیعی‌ مهبل‌ را به‌ هم‌ می‌زند. واژینیت‌ یائسگی‌ مسری‌ نیست‌.

 

    علایم‌ شایع‌

شدت‌ علایم‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یک‌ زن‌ کاملاً فرق‌ می‌کند.

ترشح‌ از مهبل‌ که‌ معمولاً رقیق‌، سفید و گاهی‌ آغشته‌ به‌ خون‌ است‌، ممکن‌ است‌ بوی‌ تندی‌ داشته‌ باشد.

درد و خارش‌ ناحیه‌ تناسلی‌

ناراحتی‌ در طول‌ مقاربت‌ جنسی‌

تغییر رنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ کم‌رنگ‌ به‌ قرمز ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

میکروب‌هایی‌ که‌ در مهبل‌ ساکن‌ هستند، وقتی‌ فیزیولوژی‌ طبیعی‌ مهبل‌ به‌ هم‌ می‌خورد، عفونت‌ ایجاد می‌کنند. پس‌ از یائسگی‌ با کاهش‌ غلظت‌ استروژن‌ که‌ به‌ حفظ‌ محیط‌ طبیعی‌ مهبل‌ کمک‌ می‌کرد، مهبل‌ بیشتر مستعد به‌ عفونت‌ می‌گردد. وضعیت‌های‌ زیر احتمال‌ ایجاد واژینیت‌ یائسگی‌ را افزایش‌ می‌دهند:

سلامت‌ عمومی‌ نامناسب‌

هوای‌ داغ‌، لباس‌های‌ بدون‌ تهویه‌ به‌ویژه‌ زیرپوش‌ یا هر وضعیتی‌ که‌ رطوبت‌، گرمی‌ و تاریکی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ را افزایش‌ دهد. این‌ عوامل‌ رشد میکروب‌ها را تسریع‌ می‌کنند. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

دیابت‌ شیرین‌

بیماری‌ که‌ مقاومت‌ را کاهش‌ داده‌ باشد.

مقاربت‌ جنسی‌ بیشتر

عفونت‌ با ویروس‌ نقص‌ ایمنی‌ انسانی‌ (ایدز) ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

ناحیه‌ تناسلی‌ را تمیز نگه‌ دارید. از صابون‌ ساده‌ و بدون‌ بو استفاده‌ کنید.

به‌ جای‌ وان‌ حمام‌ از دوش‌ استفاده‌ کنید.

از شلوارک‌ نخی‌ یا جوراب‌ شلواری‌ دارای‌ فاق‌ نخی‌ استفاده‌ کنید.

با لباس‌ مرطوب‌ به‌ویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ ننشینید.

بعد از ادرار کردن‌ یا اجابت‌ مزاج‌، با خشک‌ کردن‌ یا شستن‌ از جلو تا عقب‌ (مهبل‌ تا مقعد) خود را پاک‌ کنید.

اگر چاق‌ هستید، وزن‌ خود را کم‌ کنید.

از دوش‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ مهبل‌ و خوشبوکننده‌ حمام‌ پرهیز کنید.

در صورت‌ ابتلا به‌ دیابت‌، به‌ برنامه‌ درمانی‌ خود کاملاً پایبند باشید.

در مورد جایگزینی‌ استروژن‌، از توصیه‌های‌ پزشکی‌ بهره‌ بگیرید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً ظرف‌ 10 روز قابل‌ علاج‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

عفونت‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ در هر یک‌ از اعضای‌ لگن‌ 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمیر و معاینه‌ لگن‌ و بیوپسی‌ (برای‌ رد کردن‌ سرطان‌) باشند.

دارودرمانی‌ متوجه‌ ارگانیسم‌ خاص‌ خواهد بود. ممکن‌ است‌ درمان‌ برای‌ همسر شما نیز توصیه‌ گردد. تا زمان‌ مشخص‌ شدن‌ علت‌ اختصاصی‌ بهتر است‌ برای‌ این‌ اختلال‌ مراقبت‌ توسط‌ خود شخص‌ انجام‌ نگیرد.

از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نکنید مگر برای‌ شما تجویز شده‌ باشد.

اگر ادرار کردن‌ باعث‌ سوزش‌ می‌شود، از طریق‌ یک‌ دستگاه‌ لوله‌ای‌ مثل‌ رول‌ کاغذ توالت‌ یا فنجان‌ پلاستیکی‌ بدون‌ ته‌ ادرار کنید یا در هنگام‌ ادرار کردن‌ یک‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ روی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ بریزید.

 

    داروها

استروژن‌ موضعی‌ یا خوراکی‌. در صورت‌ استفاده‌ از کرم‌ یا شیاف‌، برای‌ محافظت‌ لباس‌ از یک‌ نوار بهداشتی‌ کوچک‌ استفاده‌ کنید. کرم‌ یا شیاف‌ را در یخچال‌ نگه‌ دارید. بعد از درمان‌ می‌توانید مقداری‌ داروی‌ اضافی‌ نگه‌ دارید تا بتوانید در صورت‌ عود عفونت‌، فوراً درمان‌ را شروع‌ کنید. از دستورالعمل‌های‌ نسخه‌ به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید.

سایر کرم‌ها، پمادها و شیاف‌ها برای‌ سرکوب‌ ارگانیسم‌های‌ عامل‌ عفونت‌.

 

     فعالیت‌

از فعالیت‌ بیش‌ از حد، گرما و تعریق‌ بیش‌ از حد بپرهیزید تا زمانی‌ که‌ کاملاً خوب‌ شوید، روابط‌ جنسی‌ را به‌ تأخیر بیندازید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیت‌ یائسگی‌ را داشته‌ باشد.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ بیش‌ از یک‌ هفته‌ باقی‌ بمانند یا بدتر شوند.

اگر خونریزی‌ یا تورم‌ غیرطبیعی‌ مهبل‌ ایجاد شود.

اگر پس‌ از درمان‌ علایم‌ عود کنند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واژینیت‌ یائسگی‌ ( واژینیت‌ آتروفیک ‌)

بازديد : 214 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واژینیت‌ مونیلیایی‌ ( عفونت‌ قارچی‌ مهبل ‌)


Vaginitis monilial

توضیح‌ کلی‌

 

واژینیت‌ مونیلیایی‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌ به‌ وسیله‌ قارچی‌ مخمری‌شکل‌ (مونیلیا یا کاندیدآلبیکنس‌ ). حداقل‌ 50% عفونت‌های‌ مهبل‌ در اثر واژینیت‌ مونیلیایی‌ است‌.

 

    علایم‌ شایع‌

شدت‌ علایم‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یک‌ زن‌ فرق‌ می‌کند.

ترشح‌ سفید و «شیری‌رنگ‌» از مهبل‌ (شبیه‌ تکه‌های‌ پنیر). بوی‌ آن‌ ممکن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولی‌ چرکین‌ نیست‌.

تورم‌، قرمزی‌، حساسیت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌های‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌

سوزش‌ در هنگام‌ ادرار کردن‌

تغییر رنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ کم‌رنگ‌ به‌ قرمز ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

مونیلیا (یا کاندیدا ) به‌ تعداد کم‌ در مهبل‌، مقعد و دهان‌ سالم‌ زندگی‌ می‌کند. وقتی‌ تعادل‌ هورمونی‌ و pH مهبل‌ مختل‌ می‌شود، ارگانیسم‌ها تکثیر یافته‌، باعث‌ ایجاد عفونت‌ می‌گردند. واژینیت‌ مونیلیایی‌ تمایل‌ دارد که‌ قبل‌ از دوره‌های‌ قاعدگی‌ ظاهر شود و به‌ محض‌ شروع‌ دوره‌ها فروکش‌ می‌کند. عواملی‌ که‌ ممکن‌ است‌ تعادل‌ مهبل‌ را به‌ هم‌ بزنند، عبارتند از:

بارداری‌

دیابت‌ شیرین‌

درمان‌ با آنتی‌بیوتیک‌

قرص‌ ضد بارداری‌ خوراکی‌

مصرف‌ کربوهیدرات‌ فراوان‌ به‌ویژه‌ شکر و الکل‌

هوای‌ داغ‌ و یا لباس‌های‌ بدون‌ تهویه‌ که‌ رطوبت‌، گرمی‌، تاریکی‌ و رشد قارچ‌ را افزایش‌ می‌دهند.

سرکوب‌ ایمنی‌ ناشی‌ از داروها یا بیماری‌ ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

عوامل‌ ذکر شده‌ در قسمت‌ علل‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

ناحیه‌ تناسلی‌ را تمیز نگه‌ دارید.

از صابون‌ ساده‌ بدون‌ بو استفاده‌ کنید.

از زیرشلواری‌های‌ نخی‌ یا جوراب‌ شلواری‌های‌ دارای‌ فاق‌ نخی‌ استفاده‌ کنید.

با لباس‌ مرطوب‌ ننشینید.

از دوش‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ حمام‌ و کاغذ توالت‌ رنگی‌ یا معطر پرهیز کنید.

مصرف‌ شیرینی‌ را محدود کنید.

بعد از ادرار کردن‌ یا اجابت‌ مزاج‌، با خشک‌ کردن‌ یا شستن‌ از جلو تا عقب‌ (مهبل‌ تا مقعد) خود را پاک‌ کنید.

اگر چاق‌ هستید، وزن‌ خود را کم‌ کنید.

اگر دیابت‌ دارید، به‌ برنامه‌ درمانی‌ خود کاملاً پایبند باشید.

از مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌های‌ وسیع‌الطیف‌ خودداری‌ کنید مگر کاملاً ضروری‌ باشند. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با 2 هفته‌ درمان‌ علاج‌ می‌شود. عود شایع‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

عفونت‌های‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ مهبل‌ و سایر اعضای‌ لگن‌ 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمیر و معاینه‌ لگن‌ باشند.

دارودرمانی‌ متوجه‌ ارگانیسم‌ خاص‌ خواهد بود. ممکن‌ است‌ درمان‌ برای‌ همسر شما نیز توصیه‌ گردد. تا زمان‌ مشخص‌ شدن‌ علت‌ اختصاصی‌ بهتر است‌ برای‌ این‌ اختلال‌ مراقبت‌ توسط‌ خود شخص‌ انجام‌ نگیرد.

از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نکنید مگر برای‌ شما تجویز شده‌ باشد.

اگر ادرار کردن‌ باعث‌ سوزش‌ می‌شود، از طریق‌ یک‌ دستگاه‌ لوله‌ای‌ مثل‌ رول‌ کاغذ توالت‌ یا فنجان‌ پلاستیکی‌ بدون‌ ته‌ ادرار کنید یا در هنگام‌ ادرار کردن‌ یک‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ روی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ بریزید.

 

    داروها

پزشک‌ شما ممکن‌ است‌ کرم‌ها یا شیاف‌های‌ ضد قارچ‌ مهبلی‌ را تجویز کند. کرم‌ یا شیاف‌ را در یخچال‌ نگهداری‌ کنید. پس‌ از درمان‌ می‌توانید مقداری‌ داروی‌ اضافی‌ نگه‌ دارید تا بتوانید در صورت‌ عود عفونت‌ سریعاً درمان‌ را شروع‌ کنید. از دستورالعمل‌ها به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید. به‌ ندرت‌ داروهای‌ نسخه‌ای‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ باشند.

 

     فعالیت‌

از فعالیت‌ بیش‌ از حد، گرما و تعریق‌ بیش‌ از حد پرهیز کنید. تا زمان‌ رفع‌ علایم‌، روابط‌ جنسی‌ را به‌ تأخیر بیندازی

 

    رژیم‌ غذایی‌

مصرف‌ ماست‌، کره‌ یا خامه‌ ترش‌ را افزایش‌ دهید. از مصرف‌ شکر بکاهید.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیت‌ مونیلیایی‌ را داشته‌ باشد.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ بدتر شوند یا بیش‌ از یک‌ هفته‌ باقی‌ بمانند.

اگر خونریزی‌ یا تورم‌ غیرطبیعی‌ مهبل‌ ایجاد گردد.

اگر پس‌ از درمان‌ علایم‌ عود کنند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واژینیت‌ مونیلیایی‌ ( عفونت‌ قارچی‌ مهبل ‌)

بازديد : 448 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واژینیت‌ کاندیدیانی‌ ( عفونت‌ قارچی‌ مهبل ‌)


Vaginitis candidal

توضیح‌ کلی‌

 

واژینیت‌ کاندیدیانی‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌ به‌وسیله‌ قارچی‌ مخمری‌شکل‌ (معمولاً کاندیدا آلبیکنس‌ ).

 

    علایم‌ شایع‌

شدت‌ علایم‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یک‌ زن‌ فرق‌ می‌کند.

ترشح‌ سفید و «شیری‌رنگ‌» از مهبل‌ (شبیه‌ تکه‌های‌ پنیر). بوی‌ آن‌ ممکن‌ است‌ نامطبوع‌ باشد ولی‌ چرکین‌ نیست‌.

تورم‌، قرمزی‌، حساسیت‌ به‌ لمس‌ و خارش‌ لب‌های‌ مهبل‌ و پوست‌ اطراف‌ آن‌

سوزش‌ در هنگام‌ ادرار کردن‌

تغییر رنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ کم‌رنگ‌ به‌ قرمز

درد در حین‌ مقاربت‌ جنسی‌ (دیس‌پارونی‌) ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

قارچ‌ کاندیدا به‌ تعداد کم‌ در مهبل‌، مقعد و دهان‌ سالم‌ زندگی‌ می‌کند. وقتی‌ تعادل‌ هورمونی‌ و pH مهبل‌ مختل‌ شود، ارگانیسم‌ها تکثیر یافته‌، باعث‌ ایجاد عفونت‌ می‌گردند. واژینیت‌ تمایل‌ دارد که‌ قبل‌ از دوره‌های‌ قاعدگی‌ ظاهر شود و با شروع‌ دوره‌ها فروکش‌ می‌کند. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

بارداری‌

دیابت‌ شیرین‌

درمان‌ با آنتی‌بیوتیک‌

قرص‌ ضد بارداری‌ خوراکی‌ (احتمالاً)

مصرف‌ کربوهیدرات‌ فراوان‌ به‌ویژه‌ شکر و الکل‌

آب‌ و هوای‌ داغ‌ و یا لباس‌های‌ بدون‌ تهویه‌ که‌ رطوبت‌، گرمی‌، تاریکی‌ و رشد قارچ‌ را افزایش‌ می‌دهند.

سرکوب‌ ایمنی‌ ناشی‌ از داروها یا بیماری‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

ناحیه‌ تناسلی‌ را تمیز نگه‌ دارید.

از صابون‌ ساده‌ بدون‌ بو استفاده‌ کنید.

از زیرشلواری‌های‌ نخی‌ یا جوراب‌ شلواری‌های‌ دارای‌ فاق‌ نخی‌ استفاده‌ کنید.

با لباس‌ مرطوب‌ به‌ویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ ننشینید.

از دوش‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ مهبل‌، خوشبوکننده‌ حمام‌ و کاغذ توالت‌ رنگی‌ یا معطر پرهیز کنید.

مصرف‌ شیرینی‌ را محدود کنید.

بعد از ادرار کردن‌ یا اجابت‌ مزاج‌، با خشک‌ کردن‌ یا شستن‌ از جلو تا عقب‌ (مهبل‌ تا مقعد) خود را پاک‌ کنید.

اگر چاق‌ هستید، وزن‌ خود را کم‌ کنید.

اگر دیابت‌ دارید، به‌ برنامه‌ درمانی‌ خود کاملاً پایبند باشید.

مگر در صورت‌ تجویز از طرف‌ پزشک‌، از مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها پرهیز کنید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً پس‌ از 2-1 هفته‌ درمان‌ (گاهی‌ کمتر) علاج‌ می‌گردد.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

عفونت‌های‌ باکتریایی‌ ثانویه‌ مهبل‌ و سایر اعضای‌ لگن‌

در برخی‌ موارد، واژینیت‌ مزمن‌ می‌شود.

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمیر و معاینه‌ لگن‌ باشند.

دارودرمانی‌ متوجه‌ ارگانیسم‌ خاص‌ خواهد بود. ممکن‌ است‌ درمان‌ برای‌ همسر شما نیز توصیه‌ گردد. تا زمان‌ مشخص‌ شدن‌ علت‌ اختصاصی‌ بهتر است‌ برای‌ این‌ اختلال‌ مراقبت‌ توسط‌ خود شخص‌ انجام‌ نگیرد.

از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نکنید مگر برای‌ شما تجویز شده‌ باشد.

اگر ادرار کردن‌ باعث‌ سوزش‌ می‌شود، از طریق‌ یک‌ دستگاه‌ لوله‌ای‌ مثل‌ رول‌ کاغذ توالت‌ یا فنجان‌ پلاستیکی‌ بدون‌ ته‌ ادرار کنید یا در هنگام‌ ادرار کردن‌ یک‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ روی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ بریزید.

 

    داروها

ممکن‌ است‌ داروهای‌ ضد قارچ‌ چه‌ از نوع‌ خوراکی‌ (به‌ ندرت‌) و چه‌ از نوع‌ کرم‌ یا شیاف‌ مهبل‌ (معمولاً) تجویز شوند. کرم‌ یا شیاف‌ را در یخچال‌ نگه‌ دارید. بعد از درمان‌ می‌توانید مقداری‌ داروی‌ اضافی‌ نگه‌ دارید تا بتوانید در صورت‌ عود عفونت‌، درمان‌ را فوراً شروع‌ کنید. از دستورالعمل‌ها به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید.

 

     فعالیت‌

از فعالیت‌ بیش‌ از حد، گرما و تعریق‌ بیش‌ از حد پرهیز کنید. تا زمان‌ رفع‌ علایم‌، روابط‌ جنسی‌ را به‌ تأخیر بیندازید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

مصرف‌ ماست‌، کره‌ یا خامه‌ ترش‌ را افزایش‌ دهید. از مصرف‌ شکر بکاهید.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیت‌ کاندیدیایی‌ را داشته‌ باشد.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ بدتر شوند یا بیش‌ از یک‌ هفته‌ باقی‌ بمانند.

اگر خونریزی‌ یا تورم‌ غیرطبیعی‌ مهبل‌ ایجاد گردد.

اگر پس‌ از درمان‌ علایم‌ عود کنند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واژینیت‌ کاندیدیانی‌ ( عفونت‌ قارچی‌ مهبل ‌)

بازديد : 123 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واژینیت‌ تریکومونایی‌ ( تریکومونیاز )


Vaginitis trichomonal

توضیح‌ کلی‌

 

واژینیت‌ تریکومونایی‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌ به‌ وسیله‌ انگلی‌ که‌ در قسمت‌ تحتانی‌ دستگاه‌ تناسلی‌ ـ ادراری‌ مردان‌ و زنان‌ زندگی‌ می‌کند. بین‌ افراد بی‌بندوبار بسیار مسری‌ است‌. در زنان‌ مهبل‌، مجرای‌ ادرار و مثانه‌ و در مردان‌ غده‌ پروستات‌ و مجرای‌ ادرار را درگیر می‌کند.

 

    علایم‌ شایع‌

ترشح‌ متعفن‌ و کف‌آلود از مهبل‌ که‌ چند روز پس‌ از یک‌ دوره‌ قاعدگی‌ شایع‌تر است‌.

خارش‌ و درد مهبل‌

قرمزی‌ لب‌های‌ مهبل‌ و مهبل‌

ادرار کردن‌ همراه‌ با درد در صورتی‌ که‌ ادرار به‌ بافت‌ ملتهب‌ بخورد. شدت‌ ناراحتی‌ بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یک‌ زن‌ کاملاً فرق‌ می‌کند. مردان‌ دچار عفونت‌ علامتی‌ ندارند. ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

عفونت‌ ناشی‌ از یک‌ انگل‌ بسیار کوچک‌ به‌ نام‌ تریکوموناس‌ واژینالیس‌ . این‌ انگل‌ در حین‌ مقاربت‌ جنسی‌ از فردی‌ به‌ فرد دیگر سرایت‌ می‌کند. ممکن‌ است‌ بدون‌ ایجاد علامتی‌ سال‌ها در میزبان‌ خود زندگی‌ کند. سپس‌ در اثر تغییر مقاومت‌، ناگهان‌ و به‌ سرعت‌ تکثیر کرده‌ و علایم‌ زجرآوری‌ ایجاد می‌کند. از آنجا که‌ در هر دو جنس‌ مذکر و مؤنث‌ رشد می‌کند، هر دو نفر باید درمان‌ را دریافت‌ کنند. ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

بی‌بندوباری‌ جنسی‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

در طول‌ مقاربت‌ جنسی‌ از کاندوم‌های‌ لاستیکی‌ استفاده‌ کنید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

معمولاً با درمان‌ قابل‌ علاج‌ است‌.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

عفونت‌های‌ باکتریایی‌ ثانویه‌

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمیر و معاینه‌ فیزیکی‌ باشند.

مگر در صورت‌ تجویز، از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نکنید.

از زیرشلواری‌های‌ نخی‌ یا جوراب‌ شلواری‌ دارای‌ فاق‌ نخی‌ استفاده‌ کنید.

به‌ جای‌ وان‌ حمام‌ از دوش‌ استفاده‌ کنید.

اگر ادرار کردن‌ باعث‌ سوزش‌ می‌شود، از طریق‌ یک‌ دستگاه‌ لوله‌ای‌ مثل‌ رول‌ کاغذ توالت‌ یا فنجان‌ پلاستیکی‌ بدون‌ ته‌ ادرار کنید یا در هنگام‌ ادرار کردن‌، یک‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ روی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ بریزید.

با لباس‌ مرطوب‌ به‌ویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ ننشینید.

 

    داروها

معمولاً پزشک‌ برای‌ شما مترونیدازول‌ تجویز می‌کند. از دستورالعمل‌ها به‌ دقت‌ پیروی‌ کنید. در زمان‌ مصرف‌ مترونیدازول‌، سرکه‌ مصرف‌ نکنید. همچنین‌ در صورتی‌ که‌ دچار سوءمصرف‌ الکل‌ هستید آن‌ را نیز ترک‌ کنید. الکل‌ یا سرکه‌ و مترونیدازول‌ با تقابل‌ عمل‌، یک‌ واکنش‌ شدید همراه‌ با تهوع‌، استفراغ‌، تعریق‌، ضعف‌ و سایر علایم‌ ایجاد می‌کند.

 

     فعالیت‌

از فعالیت‌ بیش‌ از حد، گرما و تعریق‌ بیش‌ از حد بپرهیزید. تا زمانی‌ که‌ خوب‌ شوید، روابط‌ جنسی‌ را به‌ تأخیر بیندازید. حدود 10 روز برای‌ بهبودی‌ زمان‌ بدهید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

به‌ جز موارد مربوط‌ به‌ الکل‌ و سرکه‌ (به‌ داروها مراجعه‌ کنید) دستورالعمل‌ خاصی‌ برای‌ رژیم‌ غذایی‌ ندارد.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیت‌ تریکومونایی‌ را داشته‌ باشید.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ بیش‌ از یک‌ هفته‌ باقی‌ بمانند یا بدتر شوند.

اگر خونریزی‌ یا تورم‌ غیرمعمول‌ مهبل‌ ایجاد گردد.

اگر پس‌ از درمان‌ علایم‌ عود کنند.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واژینیت‌ تریکومونایی‌ ( تریکومونیاز )

بازديد : 207 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


واژینیت‌ باکتریایی‌ ( واژینیت‌گاردنرلایی ‌)


Vaginitis bacterial

توضیح‌ کلی‌

 

واژینیت‌ باکتریایی‌ عبارت‌ است‌ از عفونت‌ یا التهاب‌ مهبل‌. واژینیت‌ غیراختصاصی‌ (واژینوز باکتریایی‌) حاکی‌ از آن‌ است‌ که‌ هر یک‌ از چندین‌ میکروب‌ عفونت‌زا شامل‌ گاردنرلا ، اشریشیا کولی‌ ، مایکوپلاسما ، استرپتوکوک‌ها یا استافیلوکوک‌ها باعث‌ عفونت‌ شده‌اند. این‌ عفونت‌ها مسری‌ هستند. واژینیت‌ می‌تواند تمامی‌ سنین‌ را مبتلا کند ولی‌ در طول‌ سال‌های‌ باروری‌ شایعتر است‌.

 

    علایم‌ شایع‌

شدت‌ علایم‌ زیر بین‌ زنان‌ مختلف‌ و از زمانی‌ تا زمانی‌ دیگر در یک‌ زن‌ فرق‌ می‌کند:

ترشح‌ مهبل‌ با بوی‌ نامطبوع‌

تورم‌، سوزش‌ و خارش‌ ناحیه‌ تناسلی‌

ناراحتی‌ مهبل‌

تغییررنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ کم‌رنگ‌ به‌ قرمز

ناراحتی‌ در طول‌ مقاربت‌ جنسی‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    علل‌

میکروب‌هایی‌ که‌ به‌طور طبیعی‌ در مهبل‌ وجود دارند، در صورت‌ اختلال‌ pH و تعادل‌ هورمونی‌ مهبل‌ و بافت‌ اطراف‌ آن‌ می‌توانند تکثیر یابند و باعث‌ عفونت‌ شوند. باکتری‌ اشریشیا کولی‌ به‌طور طبیعی‌ در مقعد ساکن‌ می‌شوند و در صورت‌ گسترش‌ به‌ مهبل‌ می‌توانند عفونت‌ ایجاد کنند. وضعیت‌های‌ زیر احتمال‌ عفونت‌ را افزایش‌ می‌دهند.

سلامت‌ عمومی‌ نامناسب‌

هوای‌ داغ‌، لباس‌ به‌ویژه‌ زیرپوش‌ بدون‌ تهویه‌ یا هر وضعیت‌ دیگری‌ که‌ رطوبت‌، گرما و تاریکی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ را افزایش‌ دهد. این‌ عوامل‌، رشد میکروب‌ها را زیاد می‌کنند.

بهداشت‌ نامناسب‌ (گاهی‌) ‌ ‌

 

    عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

دیابت‌ شیرین‌

یائسگی‌

بیماری‌ که‌ مقاومت‌ را کاهش‌ داده‌ باشد.

عفونت‌ با ویروس‌ نقص‌ ایمنی‌ انسانی‌ (ایدز) ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

 

    پیشگیری‌

ناحیه‌ تناسلی‌ را تمیز نگه‌ دارید. از صابون‌ ساده‌ و بدون‌ بو استفاده‌ کنید. از تمیز بودن‌ همسرتان‌ اطمینان‌ حاصل‌ کنید.

به‌ جای‌ وان‌ حمام‌ از دوش‌ استفاده‌ کنید.

از زیرشلواری‌های‌ نخی‌ یا جوراب‌شلواری‌های‌ دارای‌ فاق‌ نخی‌ استفاده‌ کنید.

با لباس‌ مرطوب‌ به‌ویژه‌ حوله‌ حمام‌ مرطوب‌ ننشینید.

پس‌ از ادرار کردن‌ یا اجابت‌ مزاج‌ با خشک‌ کردن‌ یا شستن‌ از جلو به‌ عقب‌ (مهبل‌ تا مقعد) خود را پاک‌ کنید.

اگر چاق‌ هستید، وزن‌ خون‌ را کم‌ کنید.

از دوش‌ مهبلی‌، خوشبوکننده‌ و خوشبوکننده‌های‌ حمام‌ پرهیز کنید.

در صورت‌ ابتلا به‌ دیابت‌، به‌ برنامه‌ درمانی‌ خود کاملاً پایبند باشید.

تامپون‌ها و نوارهای‌ بهداشتی‌ را مرتب‌ عوض‌ کنید. ‌

 

    عواقب‌ مورد انتظار

با درمان‌ معمولاً ظرف‌ 2 هفته‌ علاج‌ می‌شود.

 

    عوارض‌ احتمالی‌

ناراحتی‌ و کاهش‌ علاقه‌ به‌ فعالیت‌ جنسی‌

ممکن‌ است‌ نشانگر یک‌ اختلال‌ زمینه‌ای‌ مثل‌ دیابت‌ باشد.

واژینیت‌های‌ غیراختصاصی‌ با تولد نارس‌ همراه‌ بوده‌اند. در صورتی‌ که‌ این‌ اختلال‌ در بارداری‌ رخ‌ دهد، باید به‌ دقت‌ ارزیابی‌ و درمان‌ گردد.

 

درمان‌

 

    اصول‌ کلی‌

آزمون‌های‌ تشخیصی‌ می‌توانند شامل‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمیر و معاینه‌ لگن‌ باشند.

دارودرمانی‌ متوجه‌ ارگانیسم‌های‌ خاص‌ خواهد بود. ممکن‌ است‌ همسر شما نیز به‌ درمان‌ نیاز داشته‌ باشد. بهتر است‌ تا مشخص‌ شدن‌ علت‌ خاص‌، برای‌ این‌ اختلال‌ درمان‌ توسط‌ خود شخص‌ صورت‌ نگیرد.

از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نکنید مگر برای‌ شما تجویز شده‌ باشند.

اگر ادرار کردن‌ باعث‌ سوزش‌ می‌شود، از طریق‌ یک‌ دستگاه‌ لوله‌ای‌ مثل‌ رول‌ کاغذ توالت‌ یا فنجان‌ پلاستیکی‌ بدون‌ ته‌ ادرار کنید یا در هنگام‌ ادرار کردن‌ یک‌ فنجان‌ آب‌ گرم‌ روی‌ ناحیه‌ تناسلی‌ بریزید.

 

    داروها

آنتی‌بیوتیک‌ها یا ضد قارچ‌ها برای‌ درمان‌ عفونت‌. غالباً از مترونیدازول‌ (فلاژیل‌) برای‌ درمان‌ واژینوز باکتریایی‌ استفاده‌ می‌شود.

کرم‌ها یا لوسیون‌های‌ آرام‌بخش‌ مهبلی‌ ممکن‌ است‌ برای‌ انواع‌ غیراختصاصی‌ واژینیت‌ توصیه‌ گردند.

 

     فعالیت‌

از فعالیت‌ بیش‌ از حد، گرما و تعریق‌ بیش‌ از حد بپرهیزید. تا وقتی‌ که‌ درمان‌ شوید، روابط‌ جنسی‌ را به‌ تأخیر اندازید.

 

    رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.

 

    در این‌ شرایط‌ به‌ پزشک‌ خود مراجعه‌ نمایید

اگر خود یا عضوی‌ از خانواده‌تان‌ علایم‌ واژینیت‌ باکتریایی‌ را داشته‌ باشید.

اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ بیش‌ از یک‌ هفته‌ پایدار بمانند یا بدتر شوند.

اگر خونریزی‌ یا تورم‌ غیرمعمول‌ مهبل‌ ایجاد گردد.

پزشکی - دانستنی های پزشکی - واژینیت‌ باکتریایی‌ ( واژینیت‌گاردنرلایی ‌)

بازديد : 406 بار دسته بندي : پزشکی دانستنی های پزشکی نظر دهيد! [ ]


پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • تور چین

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  فروش گیفت کارت ایکس باکس

  خرید سرور اختصاصی ایران

  خرید وی پی ان

  پایان نامه کارشناسی ارشد کامپیوتر

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  پایان نامه کشاورزی

  دانلود پایان نامه ارشد حقوق

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  پلک چشم

  قوانین اکولوژی

  استخوان عانه

  خشک کن فرش

  Youtube بروزترين مرجع دانلود‎ Youtube
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95